Levné byty a hypotéky a plánované vyšší daně nahrávají realitkám

Praha - Koupě vlastního domu nebo bytu je teď nejvýhodnější za poslední roky. Netvrdí to jen realitní makléři, ale potvrzují to i aktuální statistiky. Za boom mohou tři důvody, a to výhodné hypotéky, nízké ceny a taky fakt, že se od ledna zvýší DPH i daň z převodu nemovitosti.

Češi si proto zvykají nakupovat v akčních nabídkách nejen potraviny, ale i nemovitosti. Na bydlení ve vlastním je teď láká akce letošního podzimu, kterou jsou rekordně levné hypotéky. „V současné době máme skutečně historicky nejnižší úrokové sazby u hypoték,“ dokládá ředitel ostravské pobočky Hypoteční banky Jan Fux. 

Sazby na historických minimech

Sazby se přitom propadly i pod tři procenta, tedy na historické dno. I díky tomu teď velké realitní kanceláře prodávají až o třetinu více bytů než před rokem. Ceny za poslední rok padaly v celém Česku. Nejvíce v Hradci Králové, kde jsou teď byty o ploše 60 čtverečních metrů průměrně o 181 tisíc levnější než před rokem. Nejdražší jsou takové byty nadále v Praze, i když i tady zlevnily skoro o 130 tisíc. 

Video Nemovitosti se prodávají snadněji než jindy
video

Nemovitosti se prodávají snadněji než jindy

Váhavé zájemce o byty teď navíc popohání k podpisu smlouvy i plánované změny v českých zákonech. „Zejména prodávající chtějí uzavřít smlouvu ještě před koncem roku, aby se tak vyhnuli placení vyšší daně,“ dokládá Alena Wenigrová z realitního poradenství Alisen. 

Právě zvyšování daní z převodu nemovitosti a z přidané hodnoty od příštího roku obchodování s nemovitostmi prodraží. Toho se bojí hlavně developeři, kteří už loni v Česku postavili nejméně bytů za posledních 14 let.