Schäuble nejlepší ministr financí EU, Kalousek klesl, je jedenáctý

Londýn - Titulem nejlepšího ministra financí 19 největších zemí Evropské unie letos ekonomický list Financial Times vyznamenal šéfa německé pokladny Wolfganga Schäubleho. Český ministr Miroslav Kalousek klesl o tři příčky na 11. místo a dostali se před něj i jeho kolegové z Polska a Slovenska.

Schäubleho dosadila do čela sedmičlenná porota předních evropských ekonomů už v roce 2010 a loni jej na špici vystřídal Švéd Anders Borg, který byl letos druhý. Na třetím místě skončil Polák Jacek Rostowski, slovenský ministr Peter Kažimír byl sedmý.

Kalousek je podle FT nejvíce hodnověrný, ale politicky nepříliš schopný

Hodnocení ministrů obsahovalo tři kritéria - ekonomické výsledky, hodnověrnost v očích finančních trhů a politické schopnosti. Kalouska zařadila na dělené první místo v kredibilitě, v ekonomice skončil osmý a v politických schopnostech 15. Jako nejlepší z ekonomického hlediska vyšel porotcům slovenský ministr, jeho schopnost získat důvěru trhů ale ocenili předposledním 18. místem.

Miroslav Kalousek

„Kredibilita znamená důvěru. Důvěra ve finanční politiku vlády je nesmírně důležitá. Vážím si všech svých kolegů, se kterými jsem v anketě uveden, lehké to nemá nikdo z nás.“


Politici a centrální bankéři podle Financial Times začali letos pod tlakem finančních trhů konečně sestavovat do smysluplného celku struktury a reformy, které by měly zajistit přežití měnové unie. „Schäuble více než kdo jiný formuloval svou vizi integrovanější Evropy,“ řekl člen poroty a hlavní ekonom italské banky UniCredit Erik Nielsen. Schäubleho umístili ekonomové na první místo v politice, na 3. v ekonomice a na 12. místo v hodnověrnosti.

„Skokanem roku“ je Irsko a Itálie

Současně porota ocenila pátým místem výkon irského ministra Michaela Noonana, protože zemi, která se před dvěma roky propadla do dluhové krize, dostal zpět na finanční trhy, a přispěl k obnoveni jejího růstu.

Z evropských zemí si v žebříčku nejvíce polepšila Itálie. Konkrétně o deset míst na osmou příčku, a to zásluhou Vittoria Grilliho, díky němuž se země nestala další obětí dluhové krize.

Evropská unie
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: ANDREW GOMBERT