Robejšek na VŠE: Evropská unie má sloužit a nebýt cílem

Praha - Před naplněnou posluchárnou Vysoké školy ekonomické vystoupili experti na mezinárodní ekonomickou scénu – Petr Robejšek a Tomáš Sedláček. Tématem diskuse pro oba oponenty byla budoucnost evropské integrace. Při diskusích se střetly dva protipóly: nevybíravá kritika evropské byrokracie a naopak obrana procesu integrace evropských států.

Podle Petra Robejška nevznikla současná situace v EU náhodně, ale je výsledkem politiků unie. Formování eurozóny totiž nebyla věnována patřičná pozornost, kterou by si budování tak riskantního podniku zasloužilo. To vyústilo v situaci, že politici mají pouze verbální, a ne celkovou kontrolu nad děním v eurozóně a potažmo i v celé Evropské unii.

Vztahy mezi státy podle Robejška nelze označit za prohlubující, ale spíš za odtažité. Velké státy v rámci EU podle experta na mezinárodní vztahy totiž nadále mají hlavní slovo. „Česká společnost ví, že velká mocnost mnohdy nemá nejlepší nápady, přesto platí pravidlo, že velcí nadále vládnou,“ řekl při svém vystoupení Robejšek.

Tomáš Sedláček názorům Robejška oponoval, silnější evropská integrace je prý nejlepší cestou, jak ven z této krize, a tento proces je nejrychlejší za celou existenci EU. Lidé jsou nespokojení z toho důvodu, že buď se jim nelíbí, že je integrace příliš rychlá, nebo zas že je příliš pomalá. Vždycky tedy bude s děním a procesy v EU někdo nespokojen.

Cílem EU je sloužit, a ne být cílem

Evropská unie podle Robejška omezuje nezávislost svých členů, ale zároveň s tím jim neposkytuje to, k čemu byla určena – službu. Téměř nikdo z Bruselu se totiž neptá, co vlastně Evropská unie svým členům přináší.

K vyřešení problémů eurozóny vystříleli tamní politici už téměř vše - to jediné, co ještě zbývá, je větší integrace. Robejšek však vidí vyřešení problému v hlubokém prozkoumání krize.

„Krize není řešitelná ekonomikou ani politikou. Spočívá v tom, že člověk není schopen ovládat velké komplexní celky, které vytvořil. Musíme akceptovat naši omezenost. Vraťme rozhodování menším celkům a rozmělněme řízení unie,“ řekl poradce pro strategické otázky Robejšek.

Hospodářská krize
Zdroj: ČTK/AP/Virginia Mayo

Pokud nedojde k dezintegraci Evropy:

  • Finanční vyrovnávání slabým státům povede k pomalému úpadku celého kontinentu.
  • Společná měna v eurozóně působí jako odstředivka. Pokud by byla nadále držena, vedlo by to k nacionalistickým náladám.
  • Pravděpodobně nebude možné zvýšit konkurenceschopnost jižního křídla Evropy. V době, kdy mají velcí hráči problémy – například Čína či USA, kteří dění v Evropě přímo či nepřímo ovlivňují.

„Pokud z eurozóny neodejdou slabé státy, přijde nekontrolovatelný rozpad celého spolku. Aby měla Evropa v roce 2020 stejnou životní a ekonomickou úroveň jako nyní, je titánský úkol,“ řekl na VŠE Robejšek.

Podle Sedláčka by rozpadem EU pravá krize teprve začala. Pokud však Evropa tuto krizi přežije, přežije už všechno. Pokud naopak ne, tak se to už nikdy nedá „dohromady“. Budoucnost Evropy vidí člen NERV v hlubší integraci.

Pohled obou expertů na Nobelovu cenu míru pro EU:

Robejšek: Je to zaříkadlo - snad to pomůže.

Sedláček: Hlavním cílem EU je Evropa bez válek, bez ohrožení svých obyvatel a odstraňování obchodních bariér – bylo splněno, ocenění je tedy adekvátní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
před 1 hhodinou

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
05:47Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 6 hhodinami

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 10 hhodinami

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 tisíc dolarů

Cena bitcoinu v pátek pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další rekord, za posledních 24 hodin posílila zhruba o sedm procent a dostala se nad 118 tisíc dolarů (2,49 milionu korun), vyplývá z údajů kryptoměnové burzy CoinDesk. Výrazně zpevňují i další kryptoměny.
05:54Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánovčera v 22:45

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
9. 7. 2025Aktualizovánovčera v 21:21

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
včeraAktualizovánovčera v 20:50
Načítání...