Merkelová nevylučuje další odpisy řeckého dluhu

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová nevylučuje, že věřitelé časem odepíšou další část řeckého dluhu. Řekla to v rozhovoru pro německý list Bild am Sonntag. K výraznému snížení řeckých závazků přistoupili soukromí věřitelé už na začátku roku. Podobná opatření ale budou muset podle ekonomů udělat i vlády zemí eurozóny.

Řada ekonomů se domnívá, že k odpisům řeckých závazků budou muset přikročit rovněž vlády členských zemí eurozóny, aby se řecký dluh dostal na udržitelnou úroveň. Německo takovéto odpisy doposud označovalo za nezákonné, tamní ministr financí Wolfgang Schäuble však nedávno naznačil, že určité snížení pohledávek oficiálními věřiteli časem možná bude zapotřebí. 

Ministři financí eurozóny a zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF) tento týden schválili balík opatření ke snížení řeckého dluhu. Dohodli se rovněž na uvolnění dalších zhruba 44 miliard eur (1,1 bilionu Kč) ze záchranného balíku pro Řecko. 

Merkelová potvrdila své přesvědčení, že odchod Řecka z eurozóny by byl mnohem nákladnější než záchranný program. „Měli bychom se vyhnout veškeré nestabilitě,“ uvedla.