Juncker na přelomu roku skončí v čele Euroskupiny

Brusel – Předseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker oznámil, že během několika příštích týdnů opustí svůj post. Šéf pravidelně se scházejícího grémia ministrů financí eurozóny odejde z funkce nejpozději na počátku příštího roku. Po jednání svých kolegů to oznámil s tím, že vyzval k rychlému výběru svého nástupce. Tím by se podle spekulací mohl stát německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Šéf německé státní kasy chtěl ale v takovém případě zůstat v čele německého ministerstva financí. Jeho případná kandidatura se nicméně příliš nelíbila Francii. Dosluhující předseda Euroskupiny Juncker na tiskové konferenci rovněž prohlásil, že o definitivním uvolnění miliard eur v půjčkách ze záchranného balíku pro Řecko eurozóna rozhodne 13. prosince. Potvrdilo se tak rozhodnutí z minulé schůzky, která se nicméně na rozdíl od té dnešní protáhla až dlouho do noci.

Juncker Euroskupině šéfuje od roku 2005. Jeho mandát měl původně vypršet už v půlce července. Zatím se ale nepodařilo najít nástupce, který by ho mohl nahradit.