Vysokoškoláci v Macau dychtí po práci v kasinech

Macao - Odvětví, které momentálně nejvíce kvete v čínském Macau, je hazard. Většina mladých vysokoškolsky vzdělaných lidí doufá, že zde najde svou budoucnost. Kvůli slušným platům a vyšší životní úrovni jich tisíce odcházejí pracovat do heren a kasin. Právě nenasytná poptávka po práci v tomto odvětví srazila míru nezaměstnanosti v čínské správní oblasti Macau na pouhá dvě procenta. Navíc čínská vláda brání, aby v kasinech pracovali cizinci.

Většina mladých lidí v oblasti vsází na hazard jako svou obživu. „Skončila jsem se svou prací osobní asistentky a chci dělat v kasinu. Plat je opravdu dobrý. Dva a půl tisíce dolarů měsíčně mnohonásobně převyšuje průměrný plat v zemi. Budu moct žít lepší život,“ uvedla 29letá studentka Fion Choi.

Tato práce má ale i své stinné stránky. Pracovníci kasina se často setkávají s hrubým chováním zákazníků, jsou vystaveni nadměrnému stresu a někdy jsou dokonce obětí agrese. „Občas klienti hodně prohrají a nadávají nám, ale za ty peníze to stojí. Tak to prostě je,“ dodala.

Desetitisíce pracovních míst zvedly životní úroveň v oblasti, ale zároveň prohloubily sociální propast mezi lidmi. Navíc se kvůli kasinům naprosto změnily hodnoty společnosti. „Ti, kteří pracují v kasinech, vydělávají více než dva tisíce dolarů měsíčně. I když je to bizarní, absolventi vysokých škol nenajdou práci s větším příjmem, tak končí v hernách a mají hodně peněz. Klasické vzdělání ztrácí váhu,“ uzavřel politický komentátor Larry So.

Video Hazard - naděje pro mladé v Macau
video

Hazard - naděje pro mladé v Macau