Protikorupční policie prověřuje ČEZ. Kvůli soláru i účetnictví

Praha – Protikorupční policie vyšetřuje několik případů, které se týkají české elektrárenské společnosti ČEZ. Jak zjistila Česká televize (ČT), detektivové vyšetřují aktivity podniku v zahraničí a možné zkreslování účetnictví. Policie se zabývá i nákupem solárních elektráren za miliardy korun. Sám ČEZ jakékoliv pochybení odmítá.

Podle Ministerstva životního prostředí zaplatí tuzemští daňoví poplatníci za podporu fotovoltaiky až bilion korun. Na pochybné praktiky kolem solárního byznysu přitom opakovaně upozorňovala i BIS, která varovala před tím, že majitelé solárních elektráren chtějí ovlivňovat orgány státní správy.

Miliardy korun utratil v solárním byznysu v minulých letech také státní ČEZ. Vykupoval totiž solární elektrárny od řady soukromých vlastníků. V několika případech šlo o firmy s nejasnou vlastnickou strukturou nepřímo napojené na kontroverzní podnikatele. V roce 2009 například koupil za téměř tři miliardy korun projekt solární elektrárny v Ševětíně od firmy, ve které figuroval advokát Tomáše Pitra Norbert Ostrčil. „Já jsem bohužel vázán mlčenlivostí, takže o tom nemohu mluvit,“ říká dnes Ostrčil.

Až pět miliard měl podle Hospodářských novin zaplatit ČEZ za další solární projekt u Mimoně. Ve firmě Amun.Re, která projekt realizovala, figuroval právník blízký pražskému lobbistovi Ivu Rittigovi.

ČEZ: Důležité je, že jsme vydělali

Policie nejprve kauzu odložila, ale nedávno se ji rozhodla opět otevřít. Podle ČT vyšetřování spojila i s prověřováním dalších aktivit ČEZu. Jde například o podezření ze zkreslování účetnictví nebo okolnosti prodeje podílu ČEZu v německém dolu Mibrag. Podrobnosti nicméně vyšetřovatelé tají.

„Nevylučujeme, že v této věci budou zahájeny úkony trestního řízení. Vedení útvaru rozhodlo, aby byl případ znovu otevřen,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Policie zatím nikoho neobvinila. A ČEZ? Ten jakékoliv nezákonnosti odmítá a nechce ani komentovat vyšetřování. „Nebudeme komentovat policejní vyšetřování. Důležité je, že jsme vydělali,“ sdělila mluvčí firmy Barbora Půlpánová.

Video Reportáž Jiřího Hynka
video

Reportáž Jiřího Hynka