Zaplaceno ve vteřině: Spojené státy končí s pokladnami

Washington – V amerických obchodech začala tichá revoluce. Tradiční fronty a pípání pokladen totiž střídá moderní bezhotovostní technologie. Ústřední pokladny tak už možná brzo budou minulostí. Platit by měli zákazníci jedině kartou, a to kdekoliv v obchodě. Nový způsob platby začínají používat hlavně velké řetězce včetně inovativních Apple Stores. Tato obchodní strategie reaguje na dlouhodobé průzkumy, podle nichž odejde z obchodů kvůli dlouhému čekání ve frontě až 15 procent zákazníků.

Od dob tradičních mechanických pokladen se toho hodně změnilo. Přišla doba platebních karet, čárových kódů. Pokladny přitom sloužily dál - až doteď. „Klasické přepážky s pokladnami jsou na nejlepší cestě k definitivnímu zániku,“ podotkl manažer Penney's Manhattan Store Joe Cardamone.

Zákazníci chystanou změnu vítají

„Myslím, že je to úžasné. Placení to hodně urychlí a já můžu bez stresu jít nakupovat třeba i o pauze na oběd. Nemusím se bát, že bych se nestihla vrátit do práce,“ řekla zákaznice Debbie Guastellová. 

Personál obchodu nafasuje malé krabičky, které bezdrátově komunikují s centrálou a současně dokáží číst čárové kódy na zboží. Celý proces placení se tak zkrátí v podstatě na několik vteřin - načíst kód, protáhnout kartu, případně naťukat PIN a je hotovo. „Konečně vymysleli řešení, jak udělat z nakupování příjemný zážitek,“ konstatovala zákaznice Betty Mahmoudová. 

Nový systém se Amerikou šíří rychle. Ušetřené minuty na kase pro obchodníky znamenají další dolary v kapse. „Zrychluje to celé obchodování ve smyslu výměny zboží za peníze. A o peníze tady jde v první řadě. Zákazníci budou spokojenější a budou obchody s novým zařízením dál doporučovat. A dolary se posypou,“ míní obchodní stratég Al Sambar. 

Obchodníci navíc ušetří - mobilní zařízení je přijde maximálně na 1 500 dolarů, zatímco běžný pokladní systém stojí až čtyři tisíce. 

Video USA už chtějí jen bezhotovostní platby
video

USA už chtějí jen bezhotovostní platby

Novinku chystá i Slovensko – účtenkovou loterii 

Slovenská vláda chce omezit daňové úniky. Připravila proto účtenkovou loterii, při níž bude možné vyhrát kolem 18 tisíc eur (asi 460 tisíc korun). V rozhovoru pro deník Pravda to oznámil šéf slovenské finanční správy František Imrecze. Kabinet Roberta Fica chce s pravidelným losováním dokladů z registračních pokladen začít v říjnu a slibuje si od něj zvýšení příjmů státní kasy.

Připravovaná loterie má Slováky motivovat k tomu, aby při koupi zboží vyžadovali účtenky. Evidovat tržby v registrační pokladně musejí na Slovensku nejen obchody, ale také provozovatelé barů a restaurací. Za porušení nařízení sice hrozí pokuty, navzdory tomu ale podnikatelé podle odhadu státních úředníků tuto povinnost často obcházejí. Z „černých“ příjmů pak neodvádějí daň z přidané hodnoty a neplatí ani daň z příjmů.

Stát bude účtenkovou loterii provozovat společně se společností Tipos a účastnit se jí může každý. Stačí pouze přepsat údaje z pokladního dokladu na tiket. Slosování bude každé dva týdny a vylosováno bude vždy deset výherců. Výše výher bude odstupňovaná až po maximální částku.