Češi a Srí Lanka – dovezeme čaj, postavíme elektrárnu

Kolombo – Pokud si má většina lidí spojit Srí Lanku s nějakým produktem, určitě to bude čaj. Česká republika má přitom se Srí Lankou tradičně velmi dobré obchodní vztahy, továrnu tu vystavěl třeba známý obuvník Tomáš Baťa. Na tuto tradici chce navázat současné ministerstvo průmyslu a obchodu, české firmy by se mohly uplatnit třeba při stavbě elektráren a jiných průmyslových podniků.

Česko má se zemí už tradiční obchodní vztahy. Ještě v předválečném období dováželo čaj, gumu nebo třeba skořici. Na ostrově naopak vybudovalo i cukrovar nebo hydroelektrárnu. Svou továrnu tu otevřel i Tomáš Baťa. Jenže vztahy přerušila občanská válka, která skončila až v roce 2009.

Jen za posledních deset let stoupl obchod mezi Českou republikou a Srí Lankou skoro desetinásobně. Mezi oběma zeměmi se ročně vymění zboží asi za 60 milionů dolarů.  A s novou exportní strategií by se spolupráce měla znovu posílit, ostrov potřebuje třeba novou dopravní infrastrukturu.

„Z našeho pohled je Srí Lanka přesně tou zemí, kde se můžeme uplatnit, protože rozvíjí svůj ekonomický potenciál a právě potřebuje oblasti, ve kterých české firmy mají výborné zkušenosti, mají tam dobré jméno, historicky už tam byly,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).

Video Obchod mezi ČR a Srí Lankou
video

Obchod mezi ČR a Srí Lankou

Mezi další oblasti, v nichž by se mohly české firmy uplatnit, patří i výstavba nových továren, nebo třeba oprava cukrovaru, který historicky na Srí Lance postavily české firmy. „Chceme rozvíjet i cukrovarnictví, obnovujeme továrnu, kterou kdysi postavili právě Češi,“ pozval české experty na cukrovarnictví ministr pro ekonomický rozvoj Srí Lanky Basil Rajapaksa.

Rozvíjející se průmysl ostrova potřebuje nové zdroje energie. „Firmy se u nás můžou uplatnit třeba v energetice - potřebujeme například vodní elektrárny. České společnosti v tomto průmyslu působily už od 60. let,“ dodal Rajapaksa.