Zadlužená Telefónica chce údajně prodat podíl v české divizi

Praha - V Evropě nejzadluženější telefonní společnost Telefónica zvažuje další kolo prodeje aktiv po celém světě. Chce totiž dodržet plán, podle něhož letos sníží dluh o čtyři miliardy eur (103 miliard korun). Vysoko na seznamu možných podniků k prodeji je přitom třeba irská, ale i česká divize - Telefónica Czech Republic. Informovala o tom agentura Bloomberg s odkazem na informované zdroje, které si nepřejí být jmenovány. Podle nich ale ještě rozhodnutí nepadlo. Mluvčí španělské Telefóniky se ke zprávě odmítl vyjádřit.

Telefónica chce splnit svůj ambiciózní plán

Společnost by mohla díky prodeji majetku v Irsku a pěti zemích ve Střední Americe získat přibližně miliardu eur (zhruba 26 miliard korun). Další miliardu má pak dostat díky snížení svého podílu v české divizi, a to z 69 na 50 procent. Pětiprocentní podíl ve druhém největším čínském mobilním operátorovi China Unicom je pak odhadován na 1,6 miliardy dolarů.

Šéf firmy César Alierta loni zahájil prodej majetku a odložil výplatu dividend, protože Telefónica se ocitla pod tlakem na snížení ratingu, které by firmě zdražilo úvěry. Po prodeji podílu v německé divizi se ale tlak na společnost zmírnil a Telefónica zastavila plány na prodej akcií latinskoamerické divize, která se na tržbách skupiny podílí asi polovinou.

Novou informaci Bloombergu nechtěl komentovat mluvčí Telefóniky CR Hany Farghali. „Je to věc našeho akcionáře. Naše mateřská firma v minulosti několikrát uvedla, že českou pobočku prodat nehodlá,“ podotkl.

Týdeník Euro v lednu napsal, že o odkup české divize španělského telekomunikačního operátora Telefónica má údajně zájem společnost PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Kellner by prý mohl pro tuto transakci využít 110 miliard korun, které získal prodejem akcií České pojišťovny.

„Aktuálním cílem (PPF) je odkup české divize španělské Telefóniky, protože mateřská společnost se snaží snížit svůj horentní dluh,“ řekl v lednu Euru zdroj údajně obeznámený s plány Kellnerova impéria. PPF ale oficiálně nechtělo nic komentovat. Podle informací Eura jednání vázla na ceně, kterou Kellner ve Španělsku nabídl.

Po vlně akvizic minulého desetiletí za 85 miliard dolarů dluh Telefóniky k loňskému 31. prosinci činil 51,3 miliardy eur a stále překračoval hodnotu firmy. Akcie Telefóniky za posledních 12 měsíců klesly o 11 procent, zatímco index madridské burzy IBEX zůstal v té době téměř beze změny. 
   
V České republice je Telefónica Czech Republic největší telekomunikační společností. Provozní zisk české divize loni klesl o 9,2 procenta na 19,8 miliardy korun a výnosy se snížily o 3,5 procenta na 50 miliard korun.


Vizitka společnosti Telefónica Czech Republic:

Vznik: Do Obchodního rejstříku byla společnost zapsána 1. ledna 1994 jako SPT Telecom, a. s. 
   
Historie: Dnešní Telefónica Czech Republic vznikla jako samostatná firma počátkem roku 1993, kdy se Správa pošt a telekomunikací transformovala na státní podnik SPT Telecom a Českou poštu. Od roku 1994 je akciovou společností, od ledna 2000 se jmenovala Český Telecom. V roce 2003 se stoprocentní dceřinou společností firmy stal mobilní operátor Eurotel. V roce 2005 firmu ovládla španělská Telefónica, v září 2006 dostala název Telefónica O2 Czech Republic, v roce 2011 byla přejmenována na Telefónica Czech Republic, a. s.   
   
Charakteristika: Společnost je předním integrovaným telekomunikačním operátorem na českém trhu. Podle www.telefonica.cz nabízí nejucelenější nabídku hlasových a datových služeb v ČR a v současnosti provozuje téměř sedm milionů mobilních a pevných linek. Skupinu Telefónica Czech Republic tvoří společnost Telefónica Czech Republic, a. s. a několik dalších dceřiných společností. Převážná část služeb byla v roce 2012 poskytována na území ČR. Prostřednictvím stoprocentně vlastněné dceřiné společnosti Telefónica Slovakia poskytuje své mobilní služby zákazníkům na Slovensku. 
   
Akcionáři: Dle výroční zprávy za rok 2012 mateřská Telefónica drží zhruba 69,4 procenta akcií. 
   
Sídlo: Praha.
   
Počet zaměstnanců: Ke konci roku měla společnost 5 900 zaměstnanců, letos v lednu oznámila záměr propustit asi deset procent z nich. 
   
Základní kapitál: Zhruba 28 miliard korun (od listopadu 2012).
   
Hospodářské výsledky: V roce 2012 společnosti klesl provozní zisk před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace (OIBDA) o 9,2 procenta na 19,78 miliardy korun. Výnosy se snížily o 3,5 procenta na 50 miliard korun. 
   
Dividenda: Akcionářům chce společnost z loňského zisku rozdělit téměř 9,7 miliardy korun, což odpovídá 30 korunám na akcii. O rok dříve firma vyplácela 40 korun. 
   
Ostatní:  O prodeji státního podílu v tehdejším Českém Telecomu španělské Telefónice rozhodla vláda v dubnu 2005. Podle tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky vláda rozhodovala podle jediného kritéria, kterým byla nabídnutá cena - Telefónica za 51,1 procenta akcií nabídla 82,6 miliardy korun.