Wyeth Nutrition, patřící Nestlé, sdělila, že ceny spadnou až o dvacet procent. „Wyeth Nutrition vždy respektovala a dodržovala čínské zákony a předpisy. Aktivně nyní spolupracuje na antimonopolním vyšetřování společnosti,“ citovala podnik agentura AFP. Nestlé také nehodlá příští rok zvedat ceny u nových produktů. Rovněž Danone prý spolupracuje s vyšetřovateli a chystá snížení cen.
Podle některých odhadů se v současné době prodává zhruba polovina všech kojeneckých mléčných výrobků právě od zahraničních značek. Čínská komise si posvítila na firmy Nestlé, Danone, Mead Johnson Nutrition a Abbott Laboratories.
Skandál s melaminem v mléce propukl v Číně v roce 2008
Otrávilo se přes 300 tisíc dětí a šest z nich zemřelo. Technickou látku přidávali do ředěného mléka podvodníci, aby naoko zvýšili obsah bílkovin a hlavně svoje zisky. Jedenadvacet lidí za to šlo k soudu, dva dostali trest smrti. Nové skandály s kvalitou mléka se přitom v zemi objevují několikrát ročně.
Analytici se ale domnívají, že i přes vyšetřování zůstanou zahraniční výrobky v zemi oblíbené. „Těžko jejich pozici převezmou domácí značky,“ myslí si Jon Cox, analytik Kepler Cheuvreux. Problém podle něj není v tom, že by tu nebyli místní konkurenti, ale v nedůvěře obyvatel ke zdejším značkám.
Kvůli čínské poptávce nastavila řada zemí limit na nákup výživy
Nárůst čínské poptávky má také za následek v různých zemích omezení nákupů výživy pro kojence. Hongkong třeba zakázal lidem kupovat víc jak dvě konzervy denně pod pokutou až 64 500 dolarů a hrozbou dvou let za mřížemi. Limit na kojeneckou výživu byl stanoven i v Austrálii nebo Velké Británii.