Google spustil v Česku prodej e-knih, do Vánoc budou i v češtině

Praha - Česká republika je jednou z devíti zemí, kde byla právě spuštěna služba Knihy Google Play. Ta umožní čtenářům legálně nakupovat knihy do chytrých zařízení a vytvářet si svou vlastní on-line knihovnu. Zatím jsou dostupné pouze cizojazyčné tituly, Google však slibuje ještě do konce letošního roku elektronické knihy v českém jazyce. Služba bude dostupná jako webová verze nebo jako aplikace na mobilních zařízeních.

Na Google Play jsou nyní k dispozici více než dva miliony publikací včetně bestsellerů, klasické literatury, ale i naučných a odborných knih od vydavatelů z mnoha zemí. „Nemohu vám dát konkrétní termín, ale ještě letos budete moci nakupovat knihy v češtině,“ potvrdil v rozhovoru pro dnešní vydání Hospodářských novin Santiago de la Mora, manažer Googlu pro strategická partnerství s vydavateli knih.

Google mezitím vyjednává s českými vydavateli. Jako první projevilo zájem prodávat své tituly přes Google Play nakladatelství GRADA. „Rádi bychom nabídli celý sortiment knih v počtu 2000 titulů, což je téměř 30 procent nabídky všech prodávaných elektronických knih na českém i slovenském trhu,“ uvedl předseda představenstva nakladatelství GRADA Publishing Roman Sviták.

Aplikace Knihy Google Play je dostupná pro chytré telefony a tablety s operačním systémem Android v online obchodě Google Play a pro iOS zařízení v elektronickém obchodě App Store od americké technologické společnosti Apple. Pro čtení knih mohou uživatelé využívat i další vybrané čtečky.

Google se snaží dohnat náskok Applu

V Česku už rok a půl působí konkurenční Apple, který je v prodeji knih se svými zařízeními hlavním světovým konkurentem dominantního Amazonu. Google si však se svým zpožděním hlavu neláme a vsází na rozšířenost Androidu a služeb Google Play na velkém počtu různých zařízení - od smartphonů přes tablety až po osobní počítače. V plánu je i spuštění hudebního obchodu.

Ačkoliv prodej elektronických knih v Česku roste, na celkovém knižním trhu činí pouze necelé procento. To by se ale mělo v nejbližší době změnit. Podle zakladatele a provozovatele největšího tuzemského obchodu s e-knihami Palmknihy.cz Jiřího Vlčka by měl podíl e-knih na trhu v roce 2015 dosáhnout 15 procent a obrat trhu se přiblíží miliardě korun.

Video Komentář Martina Liperta
video

Komentář Martina Liperta