Budou smaragdy ze Zambie nedostatkovým zbožím?

Lusaka - Zambie chce být smaragdovou velmocí. Zelené drahokamy se v zemi přitom těží už léta a stále patří k tahounům tamní ekonomiky. Jejich přínos chce ale vláda ještě zvýšit. Vydala nařízení, podle kterého se smaragdy nebudou prodávat v zahraničí, ale jen v Zambii, aby přinesly více práce místním zpracovatelům a neprodávaly se surové pod cenou v zahraničí.

V největším zambijském smaragdovém dole Kagem se loni vytěžilo zhruba 21 milionů karátů smaragdů, tedy více než čtyři tuny. Důl vlastní ze tří čtvrtin britská těžební společnost Gemfields a z jedné čtvrtiny zambijská vláda. Od roku 2009 vyšplhaly jeho výnosy na 11 zahraničních aukcích na 160 milionů amerických dolarů (v přepočtu přes tři miliardy korun). Vláda ale tvrdí, že Zambie na prodejích tratí, a chce jiná pravidla hry. 

Yamfwa Mukanga, zambijský ministr pro těžbu

„Zahraniční prodej zambijských drahokamů vede k dlouhodobému odlivu kapitálu ze země a snižuje užitek lidu Zambie z jeho přírodního bohatství.“


  • Třídění smaragdů
    Třídění smaragdů zdroj: Gemfields
  • Těžba smaragdů
    Těžba smaragdů zdroj: Gemfields

Zambijci nemají podle Mwaby Kasaseové, obchodnice z Lusaky, z těžby diamantů nic: „My je tady vytěžíme, ale pak se brousí a zpracovávají v zahraničí. Když se sem pak dovezou zpátky, tak jsou moc drahé na to, aby si je běžní lidé mohli dovolit.“ 

Obchodníci se bojí opačného efektu a odlivu zákazníků

Podle obchodníků a majitelů dolů ale plán minimálně v začátku zemi spíš uškodí, protože do Zambie nepřijede tolik mezinárodních investorů jako na zahraniční aukce. A hned ta první po vládním nařízení jim dala za pravdu. V květnu vynesl prodej smaragdů druhé jakosti v zambijské Lusace 15 milionů dolarů, což bylo o sedm milionů méně než předchozí rekordní aukce v Indii. 

„Podstatné je, aby si naše drahokamy získaly prestiž, abychom k nim přitáhli větší pozornost. To nám pak umožní dál rozvíjet důlní průmysl, zvyšovat ziskovost a zlepšit celý náš byznys. Ale je otázka, jestli si sem kupci najdou cestu, nebo budou kupovat smaragdy z jiných zemí,“ vysvětluje generální ředitel dolu Kagem Ian Harebottle. 

Video Smaragdy ze Zambie
video

Smaragdy ze Zambie

Navíc o víkendu skončila v Lusace další aukce, tentokrát už se prodávaly smaragdy nejvyšší kvality. Obchodníci teď pilně sčítají tržby a věří, že lepší kameny přinesou i lepší čísla. Jinak prý budou tlačit na to, aby vláda své nařízení odvolala.