Tendr za miliardy: Soutěží se o další pětinu státních lesů

Hradec Králové – Kdo získá miliardovou zakázku na těžbu ve státních lesích? Na tuto otázku bude už brzy znát odpověď státní podnik Lesy České republiky (LČR). Na jeho ústředí v Hradci Králové totiž veřejně otevřeli obálky s nabídkami uchazečů. Přihlásilo se jich celkem 29. Ve hře jsou tisíce hektarů, na kterých bude vítěz v letech 2014 až 2018 hospodařit.

LČR zahájily tendr letos na konci března – zakázka je rozdělena na 31 územních jednotek od Opavy po Cvikov a má předpokládanou hodnotu 2,84 miliardy korun bez DPH. Týká se asi pětiny plochy státních lesů. Těm patří zhruba polovina lesů v celé ČR.

Jednotlivé nabídky nyní začnou zkoumat hodnotící komise, které by během několika týdnů měly rozhodnout o vítězích. LČR již dříve uvedly, že hodnotícím kritériem soutěže bude nabídková cena. „Vítěz se bude muset o les starat, sázet stromy, ale taky získá právo těžit dřevo a prodávat ho,“ přiblížil charakter zakázky mluvčí státního podniku Zbyněk Boublík.

Zakázky LČR se zisky kolem pěti miliard ročně v minulosti často provázely pochybnosti. Hovořilo se třeba o vazbách na lobbisty Romana Janouška nebo Ivo Rittiga. Nedávno na ředitelství podniku dokonce zasahovali i detektivové protikorupční policie.

Aby se nyní předešlo spekulacím, byl celý proces otevírání obálek veřejný. „Zástupci firem jsou tu přítomní a mají možnost sledovat celé otvírání obálek,“ poznamenal Boublík.

Video Lesy ČR rozjely soutěž za téměř tři miliardy
video

Lesy ČR rozjely soutěž za téměř tři miliardy

Lesy ČR rozjely soutěž za téměř tři miliardy

13.08.2013 U

Telefonát Martina Maříka

Od roku 2012 navíc v LČR funguje takzvaný senátní cyklus, při kterém se každý rok soutěží pětina území. V posledním pětiletém tendru 2013+ získala nejvíce jednotek firma Progles, a to čtyři. Za firmou Progles získaly po třech jednotkách firmy Lesní společnost Ledeč nad Sázavou, Solitera a Kloboucká lesní. Další tři firmy získaly dvě jednotky a 11 firem po jedné.