Naděje pro Detroit. Obří dluhy chce smazávat nižšími penzemi

Detroit - Výbor zástupců penzionovaných městských zaměstnanců Detroitu se dnes s krizovou správou města v zásadě dohodl na podpoře plánu, jak město dostat z největšího komunálního bankrotu v americké historii. Správci města navrhli v únoru vyřešit jeho obří dluh výrazným omezením důchodů bývalých zaměstnanců a zkrácením věřitelů.

Nekryté závazky penzí a zdravotní péče pro městské zaměstnance tvoří většinu z 18 miliard dolarů (357 miliard Kč), které město dluží. Krizový správce Kevyn Orr navrhl snížení budoucích penzí pro městské zaměstnance zhruba o třetinu spolu s dalšími úspornými opatření. 

Dohoda s výborem zástupců penzistů přichází poté, co správce Orr tento měsíc dosáhl výrazného pokroku v jednáních s finančními věřiteli. Soud nedávno schválil dohodu mezi městem a dvěma investičními bankami o swapech na úrokové sazby a město se rovněž dohodlo s třemi pojišťovnami dluhopisů v otázce svých dluhopisů.

Detroit se v prosinci stal největším městem v amerických dějinách, které se v platební neschopnosti uchýlilo pod soudní ochranu před věřiteli. Podle krizových správců města byl vstup pod bankrotovou ochranu jediným způsoben, jak se s vysokým zadlužením vypořádat. 

Detroit, který se v minulosti proslavil jako kolébka a centrum amerického automobilového průmyslu, se po svém postupném rozkladu stal nejchudším velkoměstem Spojených států. Více než třetina jeho obyvatel žije pod oficiální hranicí chudoby. Ve městě prakticky nefungují základní služby a míra zločinnosti je jedna z nejvyšších z amerických velkoměst. Počet obyvatel města se ztenčil z maxima 1,8 milionu v roce 1950 o více než polovinu na necelých 700 tisíc.