Sklad Amazonu v Brně znovu ve hře, developer žádá o posudek

Brno - Developer CTP v informačním systému EIA znovu zveřejnil záměr postavit sklad pro americký internetový obchod Amazon v Brně. Chce posoudit vliv projektu na životní prostředí. Jihomoravský kraj zároveň vyvěsil oznámení o záměru na své úřední desce. Znovu tak běží lhůta pro vyjádření veřejnosti k projektu, uvedlo brněnské občanské sdružení Čisté Tuřany, které se staví proti stavbě skladu.

Česká vláda nyní čeká na vyjádření Amazonu, zda chce nadále své logistické centrum v Brně postavit. Zástupci Amazonu si vzali čas na rozmyšlenou poté, co brněnské zastupitelstvo v polovině dubna napočtvrté schválilo prodej potřebných pozemků v průmyslové zóně Černovická terasa developerovi CTP Invest. Zastupitelé by ale ještě museli na zasedání 20. května souhlasit s aktualizací územního plánu, který nyní v plánované lokalitě stavbu logistické haly nepovoluje.

Amazon po předchozích třech nesouhlasech brněnského zastupitelstva s prodejem pozemků pro CTP Invest oznámil počátkem dubna, že s Brnem už nepočítá. Po dubnovém souhlasu zastupitelů ale zástupci firmy jednali s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem. Sobotka pak koncem dubna řekl, že jasné stanovisko Amazonu ke stavbě skladu očekává za jeden až dva měsíce.

Amazon je největším a zároveň i jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Založil ho v roce 1994 Jeff Bezos. V roce 2000 začal Amazon nabízet svoji prodejní platformu i ostatním maloobchodníkům a drobným prodejcům. 

Ilustrační fotoV Česku už má Amazon centrum pro vrácené zboží, a to v Praze poblíž Letiště Václava Havla.

Služby Amazonu využívají lidé ve 190 zemích. V září 2013 zaměstnávala firma po celém světě 97 tisíc lidí. Minulý rok měl Amazon čisté tržby 74,5 miliardy amerických dolarů, jeho zisk za stejné období činil 274 milionů USD.


Amazon slibuje v Brně investici za téměř tři miliardy korun a 1 500 pracovních míst. Obyvatelé přilehlých městských částí však mají strach ze zvýšené dopravy, která je podle nich už nyní za hranicí únosnosti. Ke zlepšení má přispět stavba dálničního sjezdu přímo do průmyslové zóny. CTP má už vykoupenu většinu pozemků pro sjezd, záleží však na státu, jak rychle dokáže stavět. Slibuje, že za tři roky může sjezd fungovat.

V Dobrovízi u Prahy už se developer s místní samosprávou dohodl. Počet pracovních míst ve zdejším logistickém centru Amazonu má být stejný jako v Brně.

Video Jednání o stavbě logistického centra Amazonu v Brně pokračují
video

Jednání o stavbě logistického centra Amazonu v Brně pokračují

Dohady o Amazon

říjen 2013 – Amazon oznámil plány na vybudování svých hal v blízkosti Prahy a Brna. Staly by se součástí sítě 25 distribučních center v sedmi státech Evropy.

21. ledna 2014 – Brněnské zastupitelstvo poprvé neschválilo návrh vybudovat dálniční sjezd a jednání odložilo na březnovou schůzi.

14. února - Smlouvy, které by umožnily příchod Amazonu do Brna, zastupitelé opět nepustili dál. Pro hlasovalo pouze 17 zastupitelů, ostatní z 55 se zdrželi hlasování. Prezident Zeman rozhodnutí kritizoval.

18. března - Brněnští zastupitelé ani napotřetí neodsouhlasili smlouvy s developerskou firmou CTP Invest. 

26. března - Společnost Amazon nadále doufá, že svoje distribuční centrum v Brně postaví na Černovické terase. 

2. dubna - Společnost Amazon v Německu definitivně oznámila, že upouští od svého záměru vybudovat distribuční centrum v Brně.

15. dubna - Brněnští zastupitelé schválili prodej pozemků developerovi CTP Invest pro sklad Amazonu, přestože americká společnost už oznámila, že s Brnem nepočítá.

23. dubna - Zástupci Amazonu si po jednání s premiérem Sobotkou vzali čas na rozmyšlenou, zda firma přece jen nepostaví distribuční centrum v Brně.