Ekonomika sledované třicítky zemí má letos stoupnout pouze o 1,4 procenta. Ještě v lednové prognóze EBRD počítala s růstem HDP o 2,7 procenta. Ovšem na Ukrajině banka očekává propad ekonomiky o 7,5 procenta, zatímco v lednu předpovídala 1,5procentní nárůst.
Recese hrozí i Rusku
Ruská ekonomika pak má v letošním roce přinejlepším stagnovat, přičemž předchozí prognóza EBRD počítala s nárůstem o 2,5 procenta. Evropská banka navíc upozornila, že v případě jejího pesimističtějšího scénáře by ruská ekonomika vstoupila do recese.
Sankce na vybrané ruské představitele i podniky ze strany západních mocností totiž vystrašily investory a způsobily výrazný odliv kapitálu z Ruska. Podle nedávné zprávy Mezinárodního měnového fondu se již ruská ekonomika v recesi ocitla.
Co se týče rozvojových ekonomik střední Evropy a Pobaltí, ponechala EBRD odhad letošního růstu beze změny na 2,2 procenta. Na Slovensku počítá EBRD v letošním roce stále s dvouprocentním hospodářským růstem.
Evropská banka pro obnovu a rozvoj
- Největší finanční investor v regionu
- Nejnověji přijatými státy jsou Jordánsko, Maroko a Tunisko
- Česká republika byla první zemí, která z EBRD postoupila mezi vyspělé země
- Působí ve 38 kancelářích 34 zemí, do nichž investuje
Jejími členy jsou Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Egypt, Estonsko, Makedonie, Gruzie, Maďarsko, Jordánsko, Kazachstán, Kosovo, Kyrgyzstán, Litva, Lotyšsko, Moldavsko, Mongolsko, Černá Hora, Maroko, Polsko, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Slovenská republika, Slovinsko, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina a Uzbekistán.