Babiš: I platy učitelů by mohly vzrůst až o 2,5 procenta

Praha – Státním zaměstnancům by se příští rok mohly zvednout platy o 2,5 procenta. V televizi Prima to řekl ministr financí Andrej Babiš. Nárůst by se přitom měl týkat i učitelů. Šéf státní kasy ovšem původně počítal s navýšením jen o jedno procento. Proti tomu se ale postavili ministr školství i odbory.

Babiš ale odmítl, že by nechtěl dát učitelům více peněz. Mají podle něj na růst platů nárok. „To není pravda, že já nechci dát více peněz učitelům. Chci dát, ale je to 440 tisíc státních zaměstnanců. Samozřejmě není možné jim dát osm procent, ale já myslím, že už minulý týden jsem se domlouval s panem premiérem (Bohuslavem Sobotkou), že se někde dostaneme na 2,5 procenta, což je pět miliard,“ nechal se slyšet Babiš. 

Ministerstvo financí v návrhu státního rozpočtu na příští rok plánovalo zvýšit platy učitelů o jedno procento. Školské odbory návrh interpretovaly dokonce tak, že počítá se zmrazením učitelských platů, požadovaly přitom navýšení o tři až pět miliard korun. Další debata o rozpočtu čeká koaliční radu příští týden. 

Babiš v diskuzi hovořil i o emisi spořících dluhopisů, do nichž budou moci lidé investovat od pondělí. Celkový objem emise bude podle něj kolem pěti miliard korun, hlavní výnos mají dluhopisy přinést v posledním roce. Průměrný výnos se podle něj bude pohybovat kolem 1,78 procenta.  

Dostalo se i na kritizovaný návrh ministerstva financí, který by živnostníkům využívajícím paušály znemožnil uplatnit slevu na dani na poplatníka. Podle tohoto návrhu by si už OSVČ využívající paušály nemohly odečítat z daní základní slevu na poplatníka, tedy až 24 840 Kč ročně. Babiš zdůraznil, že jde o návrh, který čeká koaliční i veřejná diskuze. Vyjádřil přesvědčení, že by opatření, které zároveň navrací podnikatelům daňovou slevu na děti a manželku, pomohlo živnostníkům s dětmi.