Britové dostali čas navíc. Doplatek mohou zaplatit do září 2015

Brusel - Velká Británie dostala novou lhůtu pro doplacení peněz do rozpočtu Evropské unie. Čas na to má až do září 2015, stejně jako další země, kterých se problém týká. K dohodě dospěli ministři financí unijní osmadvacítky na svém dnešním jednání. Český ministr financí Andrej Babiš však s výsledkem schůzky příliš spokojen není. Podle něj by Británie měla částku uhradit ihned stejně jako Česko v roce 2011. Londýn měl přitom částku 2,1 miliardy eur (bezmála 58 miliard Kč) zaplatit Bruselu původně už k 1. prosinci.

Dohodu ještě musí komise rozpracovat do konkrétní podoby, hotová by měla být na počátku příštího týdne. Konkrétní podrobnosti zatím nejsou známé, britský ministr financí George Osborne ale při odchodu z jednání prohlásil, že se Londýnu podařilo požadovanou částku snížit na polovinu, splatnou ve dvou splátkách až ve druhé polovině příštího roku. Jedná se podle něj o dohodu s Evropskou komisí.

  • George Osborne, britský ministr financí: „Srazili jsme ten účet na polovinu, odložili jsme jej, nebudeme platit úroky. A pokud v účtu bude chyba, dostaneme peníze zpět.“

Český ministr financí Andrej Babiš ale není s výsledkem příliš spokojen. „Nám se to stalo v roce 2011, kdy musela ČR okamžitě platit až pět miliard korun v termínu do prosince. A komise vůbec s námi nechtěla debatovat. Měl by být aplikován stejný princip,“ uvedl. Podle diplomatů přitom Osborne původně žádal roční odklad, tedy až do prosince 2015. 

Britský požadavek na splátkový kalendář je podle Babiše spíš odrazem vnitropolitického problému než toho, že by Británie reálně neměla peníze. Na druhé straně ČR předpokládá, že Evropská komise bude ke konci roku na splátkách za evropské fondy Praze dlužit asi 2,5 miliardy eur. Příjemci evropských peněz, hlasité dnes bylo například Polsko, proto chtějí také souběžně vyřešit i tuto problematiku.

Britský ministr financí George Osborne (vlevo) a evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovic
Zdroj: DPA/Wiktor Dabkowski

Výše částky, kterou také Londýn zpochybňuje, a způsob, jak jí bylo dosaženo, se přitom má řešit v nyní získaném čase. „Postižené“ země nyní budou moci peníze do příštího září splácet postupně po částech, není ale jasné, kolik splátek by to například mělo být. S podobným návrhem na bezúročné splátky přišlo před dnešním jednáním italské předsednictví po sérii kuloárních rozhovorů.

Cameron: Spor o náš doplatek bude velký problém

Britský premiér dnes ještě před schůzkou unijních ministrů financí uvedl, že pokud se spor o britský doplatek na jednání nevyřeší, bude to představovat velký problém. Cameron to řekl ve finských Helsinkách na fóru severských zemí, kde navíc zdůraznil, že dal jasně najevo, že Londýn částku v požadovaném termínu do 1. prosince nezaplatí a že její výši zcela odmítá.

  • David Cameron, britský premiér: „To jsou dva problémy, které jsem předložil k jednáním. Doufám, že je ECOFIN vyřeší… Pokud budou vyřešeny, tak to bude v pořádku, pokud ne, tak budeme mít očividně významný problém.“

Nedoplatek je důsledkem přehodnocení statistických podkladů o výkonu ekonomik členských zemí, které jsou k výpočtu výše příspěvku používány. Britského premiéra Camerona vysoká částka překvapila na posledním unijním summitu, kde na tiskové konferenci veřejně zaplatit odmítl. Platbu ale komise požadovala též po Nizozemsku a v menších částkách také od několika dalších zemí. Evropská komise připomněla, že se změnou metodiky výpočtu Londýn souhlasil a že věc je čistě technická.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
21:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 13 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
včera v 23:17

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
včera v 20:48

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánovčera v 20:13

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánovčera v 17:19

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánovčera v 10:41

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
včera v 07:10
Načítání...