Víno a husa. Svatomartinská značka znovu láká zákazníky

Praha – Dříve se svátek sv. Martina, který připadá na 11. listopad, pojil zejména s pranostikou o bílém koni. V posledních letech ji ale zastínila příležitost oslavit populárního křesťanského světce gastronomií, a s tím i vzkřísit staré české tradice. Prodejci tak chystají na trh várku svatomartinských hus a prvního letošního vína. Na některých místech Česka začaly svatomartinské slavnosti už dnes.

Video Téma Událostí: Svatomartinské hody
video

Téma Událostí: Svatomartinské hody

Téma Událostí: Svatomartinské hody

Mikulov provoněly svatomartinské husy

Kilo husího masa se dá v supermarketu koupit za sto korun, v drobných chovech za sto šedesát, a na jídelních stolech českých domácností se neobjevuje často. Češi ho ročně nesní ani dvě kila, čemuž odpovídá i tuzemská produkce; v zemi se chová zhruba dvacet tisíc hus a zbytek se dováží. Jednou ze svátečních příležitostí, kdy si Češi husí maso dopřejí, je svatý Štěpán a v posledních letech stále častěji také 11. listopad, na který připadá svátek svatého Martina.

Svatomartinská husa i husí kaldoun

Že obliba husího masa mezi tuzemskými strávníky roste, potvrzuje i Josef Tříska, farmář z Jihlavska; podle něj prodeji pečínkových hus pomáhá i to, že se lidé víc zajímají o původ potravin. Lví podíl na tom potom nese propagace listopadového svátku. Svatomartinské husy se na řadě míst Česka pečou již tento víkend a restauratéři očekávají, že jejich husí menu přilákají tisíce strávníků.

Nezůstává přitom jen u pečené husy, na jídelníčcích se objevují i husí paštiky a v Mikulově, kde ode dneška probíhají martinské slavnosti, nabízejí i husí kaldoun – staročeskou polévku s kořenovou zeleninou a smetanou. Právě Mikulov také patří v republice k městům, která oslavy křesťanského světce pojala nejšířeji; spolu s Brnem a Rakvicemi zde probíhají svatomartinské hody osm dní.

Hlavní akce ale proběhnou v úterý, na které Martinův svátek připadá. Tradičně v jedenáct hodin se na řadě místech republiky otevře první letošní víno; v Českém Krumlově i největším městě Moravy tomu bude předcházet slavností průvod v čele se světcem na bílém koni.

Pečená husa
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE/Jens Wolf

Kde se vzaly svatomartinské tradice?

Svatý Martin žil ve 4. století a patří mezi první mučedníky, které církev označila za svaté. Podle legendy byl římským vojákem z Panonie, který se ve čtvrtém století v mrazivém večeru podělil se žebrákem o svůj plášť, který rozťal mečem. V noci se mu zjevil Kristus oděný jeho polovinou pláště, proto opustil armádu a stal se poustevníkem, později misionářem a biskupem.

Právě s biskupským úřadem se pojí i tradice svatomartinských hus; křesťanský světec se totiž zdráhal přijmout biskupský úřad v Tours a schoval se do husího hejna. Kejhání ho ovšem prozradilo, a proto musel biskupskou mitru nakonec přijmout. Alternativní příběh praví, že husa skončila na pekáči, protože rušila bohoslužbu. V obou případech husy skončily na pekáči za trest.

V českých zemích byl sv.Martin oblíbeným světcem, od 15. století se v den jeho svátku konala posvícení (stejně tak i na sv. Havla a sv. Václava). Svatomartinská husa byla poslední pečení před šestitýdenním adventním postem – jedno z českých přísloví praví, že kdo neochutná svatomartinskou husu, bude rok hladovět. Na Martina končívala čeledi služba, dostávala mzdu a hledala nového hospodáře, případně o rok prodlužovala dohodu. Protože některá vína bývala už tou dobou ve sklepě „vyčištěna“, bylo zvykem ochutnávat novou úrodu; svatomartinským vínem si připíjela čeleď se sedlákem na novou smlouvu.


Svatomartinské? Letos nejčastěji Müller Thurgau

Lahev svatomartinského vína nabízí lidem vůbec první příležitost ochutnat vinařskou produkci letošního roku. Známku „Svatomartinské“ ovšem mladé víno dostane teprve po schválení stanovených kritérií kvality. Letos se o udělení značky Svatomartinské ucházelo 430 vzorků vín a uspělo 342 z nich.

Produkce by letos měla klesnout pod dva miliony lahví na více než 1,9 milionu, na vině je mj. horší počasí, které se podepsalo na celkové úrodě. „Navzdory deštivému počasí je kvalita Svatomartinských vín velmi dobrá,“ dodává Pavel Večeřa z Vinařského fondu. „Svědčí to o šikovnosti našich vinařů, kteří si i v náročných ročnících dokážou poradit a vyrobit výborná vína.“

Nejvíce Svatomartinských vín bude odrůdy Müller Thurgau, bílá vína doplní červená odrůda Modrý Portugal a nabídku završí růžová vína odrůd Svatovavřinecké nebo Zweigeltrebe. „Celkově v letošním roce můžeme očekávat spíše svěží a lehčí vína s nižším obsahem alkoholu. Vůně a chuť bude u mnohých vín s výrazně ovocitým aroma,“ uvedl Marek Babisz z Národního vinařského centra. Svatomartinské slavnosti spojené s vinou degustací se konají i během následujícího víkendu, zájemci mohou zamířit do Valtic, Bzence, Slavkova nebo Kutné Hory.