Osobní vozy projedou bez placení hlavně v menších státech Evropy

Praha – Zpoplatnění dálniční sítě v Německu pro osobní auta zúžilo počet zemí, jejichž hlavní dopravní úseky řidiči brázdí zadarmo. Jde převážně o menší státy. Patří mezi ně Lucembursko, Lichtenštejnsko, Estonsko, Andora, Monako nebo San Marino. Největší zemí s bezplatnými dálnicemi je Ukrajina. Převážně bezplatný systém udržují skandinávské země, kde vybírají peníze třeba za přejezd po velkých mostech.

Jednotlivé severské země ale mají přístup různý. Zcela bez zpoplatnění mohou řidiči jezdit Finskem. Opakem je Norsko, kde funguje systém mýtných bran, jejichž průjezd se předplácí přes speciální konto, z kterého se jednotlivé částky strhávají. Sousední Švédsko nebo rozlohou nejmenší Dánsko vybírají poplatky jenom za přejezd mostu mezi těmito zeměmi, případně mostu mezi Švédskem a Norskem a visutého mostu přes průliv Velký Belt v Dánsku. Peněženky zatíží i vjezd do hlavního města Švédska.

Pokud se neplatí za most, vybírají jiné země peníze za použití velkých tunelů. Připraveni na to musejí být řidiči v Nizozemsku, Belgii a Černé Hoře.

Zbytek Evropy volí buď cestu mýtných bran, nebo předplacených dálničních kuponů. Větší část zemí používá mýtné brány, země střední a východní Evropy se kloní k dálničním známkám. Mýtné brány používají ve Velké Británii, Francii, Španělsku, Portugalsku, Itálii a Irsku, řadí se k nim ale třeba i Bělorusko, Turecko nebo Chorvatsko. Dálniční kupony stačí osobním automobilům kromě Česka i na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku nebo Slovinsku, ale třeba také ve Švýcarsku.

Německá dálnice
Zdroj: ISIFA/Thinkstock
Autor: iStock

Zvláštnosti jednotlivých zemí

Maďarsku používají systém elektronických dálničních kuponů, paradoxně to však neznamená, že by fyzicky nemuseli řidiči žádný doklad mít s sebou. Naopak je zapotřebí uschovat stvrzenku vydanou při koupi na místě nebo potvrzující zprávu při on-line nákupu. V Rakousku platí podobný systém dálničních kuponů jako v Česku, nicméně platí zde dodatečné poplatky třeba u několika tunelů a silničních úseků v Brennerském průsmyku.

Překážkou pro řidiče může být Švýcarsko, jehož hustá silniční síť je ve velké míře zpoplatněna, a kde ale není možné koupit dálniční kupon na kratší dobu než jeden rok. V Řecku může mást skutečnost, že výběr mýtného obstarává šest různých firem, takže se na každém dálničním úseku používá jiný systém a řidič musí platit častěji. Naopak ušetřit se dá ve Velké Británii. Řadí se sice k zemím se zpoplatněním, ale v souvislosti s dálnicemi se omezení týká pouze jediného úseku, a to M6.