Polach prý prodal svůj podíl v Agelu, Chrenek jediným majitelem

Praha – Miliardář Tomáš Chrenek se stane jediným majitelem společnosti Agel, která je největší soukromou sítí nemocnic v Česku. Menšinový vlastník Martin Polach prodal Chrenkovi svůj čtvrtinový podíl, cena nebyla zveřejněna. Píše to časopis Týden, který cituje ze společného prohlášení obou akcionářů. „Transakční strany nebudou detaily kontraktu komentovat,“ píše se v dokumentu. Oba spolumajitelé spolu měli spory, Polach chtěl dokonce letos v listopadu odvolat Chrenka z vedení firmy.

Podle informací médií se chtěl Polach s Chrenkem rozejít, svou čtvrtinu ale nemohl prodat bez jeho souhlasu. Proto hledal investory, kteří by jeho akcie převzali do správy a pokusili se s Chrenkem dohodnout na odkoupení čtvrtiny, nebo celého Agelu.  

Podle Polacha Chrenek porušoval povinnosti většinového akcionáře a poškozoval firmu i svého společníka. Na listopadové valné hromadě holdingu Agel chtěl proto Polach údajně prosadit nové stanovy a odvolání členů dozorčí rady Chrenka a Jakuba Kotrby i člena představenstva Libora Vrby. Hromada se ale nekonala. Na 6. ledna je ale podle webu Agelu svolána náhradní valná hromada, do jejíhož programu Polach odvolání Chrenka, Kotrby a Vrby znovu navrhl. 

Skupina Agel v ČR provozuje 11 nemocnic a další zdravotnická zařízení. Od roku 2006 působí i na Slovensku, kde provozuje čtyři nemocnice. Pod skupinu spadá také síť akreditovaných zdravotnických laboratoří, ústavních a veřejných lékáren a distribuční společnost MARTEK MEDICAL.  

V Česku Agel zaměstnává 7500 lidí a ročně hospitalizuje přes 170 tisíc pacientů. Hodnotu Agelu odhaduje odborný posudek na 17 miliard Kč, některé zdroje uvádějí, že prodejní cena firmy je kolem deseti miliard korun.