Sobotka přiznal zneužívání náhrad, ČSSD to odmítá

Praha - Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka přiznal, že ke spoření na luxusní byt v Praze-Stodůlkách, který koupil za více než sedm milionů korun, zneužíval i poslanecké náhrady, jež jsou určené na jiné věci, třeba na dopravu a bydlení zákonodárce. "Ano, používal jsem k tomu i peníze z poslaneckých náhrad. Neznám ústavního činitele, který by plat a náhrady odděloval," řekl Sobotka. Sociální demokraté ale popírají, že by jejich místopředseda různé paušální náhrady zneužil.

Ve využívání poslaneckých náhrad ke spoření na byt prý nevidí Sobotka problém. „Pro využití prostředků není stanovené žádné přesné pravidlo. Zákon jsem neporušil,“ uvedl pro Mladou frontu Dnes. List připomíná, že v roce 2002 Sobotka mimo jiné tvrdil, že má jen půlmilionové úspory. „Bylo to trochu víc než půl milionu,“ říká dnes.

Strana argumentuje tím, že jde o paušální náhrady, které se nevyplácejí proti vyúčtování výdajů. „Pokud tedy příslušný ústavní činitel pobírá tyto náhrady, pak jako součást platu, kdy není možné odlišit jednotlivé výdaje a zdroj případných úspor,“ stojí v tiskové zprávě.

Sobotka by tak vysokou částku našetřil jen obtížně 

Na Sobotkův případ upozornil časopis Týden s tím, že Sobotka si pořídil nový byt za sedm milionů korun, přičemž přes pět milionů prý naspořil. Časopis uvedl, že Sobotka by prý tak vysokou částku našetřil obtížně. Časopis připomněl, že bývalý šéf ČSSD Stanislav Gross přišel i o premiérské křeslo kvůli tomu, že nedokázal vysvětlit původ 2,5 milionu korun na svůj byt. Sobotka tvrdí, že pětimilionovou částka jsou jeho dvanáctileté úspory.

Týden také obvinil Sobotku ze zneužívání poslaneckých náhrad. Sobotka si jako jihomoravský poslanec nechával až do konce letošního dubna proplácet nájem bydlení v Praze ve výši 17 tisíc korun, uvedl časopis. Podle něj si přitom poslanec své trvalé bydliště ve Slavkově u Brna držel pouze papírově.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cizinec odsouzený za žhářství čelí v Polsku obvinění z podpálení skladů

Až doživotí hrozí sedmadvacetiletému Kolumbijci, který podle polské kontrarozvědky ABW na pokyn ruské tajné služby podpálil loni v květnu dva polské sklady se stavebninami. Muž, obviněný v Polsku z teroristického činu, si nyní odpykává trest v Česku; v červnu ho pražský soud poslal na osm let do vězení za žhářský útok na pražský dopravní podnik. Mluvčí polského ministerstva vnitra Jacek Dobrzyński zdůraznil, že Kolumbijec stane i před polským soudem, napsal server Wirtualna Polska.
před 29 mminutami

Stranám a hnutím končí možnost přihlásit se do sněmovních voleb

Politické strany, hnutí a jejich koalice mají v úterý poslední šanci přihlásit se do letošních sněmovních voleb. Lhůta uplyne v 16:00. Do minulých sněmovních voleb před čtyřmi lety se úspěšně přihlásilo dvaadvacet uskupení, z nichž nejvíce hlasů získala koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) před hnutím ANO, koalicí Pirátů se Starosty a hnutím SPD.
před 1 hhodinou

V bitcoinové kauze začne kontrola státního zastupitelství

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) provede kontrolu nad výkonem dozoru státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci (VSZ) poté, co obdrželo podnět od ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS). Úřad podle ní od vrchního státního zástupce Radima Dragouna nedostává adekvátní odpovědi v takzvané bitcoinové kauze. Dragoun ale výtky ministryně odmítá. VSZ v Olomouci na její žádosti podle něho odpovědělo obratem a v rozsahu odpovídajícímu stadiu trestního řízení.
před 1 hhodinou

Policie našla ráno na pražském Albertově dvě těla

Na pražském Albertově našla v úterý ráno policie dvě těla. Příčinu a okolnosti úmrtí muže a ženy budou kriminalisté teprve zjišťovat, podle předběžných zjištění ale nebyli zavražděni, řekl mluvčí pražské policie Jan Rybanský.
před 3 hhodinami

Rakousko je připraveno jednat o vstupu do NATO. Občané si ale cení neutrality

Rakouská ministryně zahraničí Beate Meinlová-Reisingerová je připravena jednat o možnosti vstupu své země do NATO, řekla v rozhovoru pro německý list Die Welt. Připustila ale, že v parlamentu ani ve společnosti není pro tento krok většinová podpora. Podle analytičky z Institutu mezinárodních studíí FSV UK Zuzany Lizcové sice není vstup země do NATO aktuálním tématem, v posledních letech se ale vedou debaty, zda by Rakousko nemělo svůj postoj přehodnotit.
před 5 hhodinami

O Prague Pride debatovali Foldyna a Šebelová

Už 15. ročník festivalu Prague Pride začal v hlavním městě, letos s ústředním tématem Kde domov můj? Nejočekávanější událostí je sobotní průvod hrdosti, akcí se ale uskuteční přes 180. O podpoře LGBTQ+, poslání Prague Pride nebo přístupu k němu v Maďarsku v Událostech, komentářích diskutovali poslanci Jaroslav Foldyna (SPD) a Michaela Šebelová (STAN). Debatu moderoval Daniel Takáč.
před 5 hhodinami

Blíží se nová mapa pro létání s drony. Co musí piloti dodržovat?

Úřad pro civilní letectví spolu s Řízením letového provozu připravuje nový systém pro létání s drony. Digitální mapa nahradí dosavadní aplikaci a uživatelům usnadní dodržování pravidel. Za jejich porušení hrozí pokuty v řádu desítek tisíc korun. Pilotů bezpilotních strojů je v Česku registrovaných přes osmdesát tisíc. Web ČT24 přináší odpovědi na základní otázky spojené s létáním s drony.
před 6 hhodinami

Přibývá cestujících v MHD. Nejvíce v Praze a Brně

Zájem o cestování městskou hromadnou dopravou roste, v roce 2024 v Česku přepravila skoro dvě miliardy lidí. Uvedla to asociace dopravních podniků, která sdružuje společnosti ve více než dvaceti městech. Tržby z prodeje jízdenek přesáhly osm miliard korun. Největší nárůst cestujících eviduje Praha a také Brno. „Roli může hrát i rostoucí počet seniorů. Pro řadu z nich je komplikované jezdit autem, a proto radši jezdí hromadnou dopravou,“ přiblížila psycholožka Veronika Kurečková. Přestože roste počet cestujících, ubývá mezi nimi těch, kteří jezdí bez platné jízdenky.
před 8 hhodinami
Načítání...