Stát si zřídil organizace k plnění konkrétních úkolů, ty je ale objednávaly externě, kritizoval NKÚ

Některé příspěvkové organizace, které zřídil stát k tomu, aby poskytovaly konkrétní služby, si je podle Nejvyššího kontrolního úřadu nakonec nakupovaly externě. Jejich hospodárnost přitom nevyhodnotily, upozornili kontroloři, kteří poukázali po kontrolách v příspěvkových organizacích i na další problémy. NKÚ se konkrétně zaměřil na fungování České informační agentury životního prostředí (CENIA), Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI), Správy služeb ministerstva průmyslu a obchodu a České agentury pro standardizaci (ČAS) v letech 2019 až 2021. Samy organizace či jejich nadřízené úřady závěry NKÚ odmítly. Tvrdí, že postupovaly správně a hospodařily odpovědně.

Čtveřice organizací, jejichž hospodaření kontroloři detailně prověřili, měla ve třech letech, kterých se kontrola týkala, dostat v součtu příspěvky 623,6 milionu korun. Nakonec dostaly téměř o polovinu více – 901,1 milionu. Vyčerpaly 791,8 milionu korun.

Jak organizace příspěvek použily, se ale kontrolnímu úřadu nelíbilo. „Například za projekt ,Národní inventarizace kontaminovaných míst II. etapa‘ zaplatila CENIA externímu dodavateli v letech 2019 až 2021 celkem 116,6 milionu korun, aniž by předtím posoudila varianty výdajů například s využitím vlastních kapacit,“ uvedli kontroloři.

Podle nich podíl externě dodávaných služeb na celkových nákladech této agentury v kontrolovaném období postupně rostl, v roce 2021 dosáhl 44 procent.

Externí služby využil také ÚZEI. Zaplatil 62,6 milionu korun za sběr dat, podle závěrů kontroly však neměl zpracovánu ekonomickou analýzu výhodnosti nákupu dotazníkových průzkumů u třetích osob. ČAS podle NKÚ nakupovala například právní služby, přestože v organizačním řádu počítala s vlastním právním oddělením. Navíc nehodnotila ekonomický dopad zadání služeb externímu subjektu. Podíl nakupovaných služeb na jejích nákladech dosáhl v roce 2021 více než 45 procent.

Kontroloři zapochybovali i o účelnosti 113 milionů korun, které stát zaplatil standardizační agentuře za přístup veřejnosti k českým technickým normám (ČSN). Poplatek by měl být hrazen podle počtu uživatelů. Peníze ze státního rozpočtu ovšem odcházejí na základě odhadu, nikoliv reálného počtu uživatelů. A ten byl v roce 2021 násobně nižší než odhad. „Počet uživatelů sponzorovaného přístupu byl v roce 2021 odhadnut na 65 011, reálně jich bylo jen 8512, to je téměř osmkrát méně,“ vyčíslil NKÚ.

K hospodaření ČAS měli kontroloři i další výhradu. Zjistili, že vyplácela zaměstnancům mzdy, i když měla jako státní organizace poskytovat platy. „Tak se stalo, že například průměrná měsíční mzda jednoho z vedoucích zaměstnanců ČAS byla v roce 2021 čtyřikrát vyšší, než kolik činil průměrný plat vedoucích zaměstnanců na téže pozici u ostatních kontrolovaných příspěvkových organizací,“ upozornil NKÚ. Rozdíl mezi mzdou a platem je mimo jiné v možnostech zaměstnavatele určovat jejich výši. 

Ústav zemědělské ekonomiky a informací zase vynaložil podle NKÚ částečně neúčelně téměř 30 milionů korun. Peníze byly určeny na plnění výzkumných záměrů, jejichž výsledkem měl být například užitný či průmyslový vzor, prototyp, funkční vzorek či certifikovaná metoda. „Z celkem 12 plánovaných úkolů, které měl v průběhu let 2019 až 2021 splnit, zrealizoval pouze dva,“ uvedl NKÚ.

Čtyři organizace, na jejichž hospodaření se zaměřili detailně, vybrali kontroloři jako vzorek z příspěvkových organizací zřizovaných ministerstvy životního prostředí, zemědělství a průmyslu a obchodu a jemu podřízeným Úřadem pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ). Tyto organizace dostaly v letech 2019 až 2021 příspěvek na provoz přesahující 8,5 miliardy korun.

Organizace tvrdí, že hospodařily odpovědně

Závěry kontrolního úřadu dotčené příspěvkové organizace odmítly. CENIA, která podle kontrolorů nakupovala externí služby na to, co měla vykonávat sama, uvedla, že vytýkané okolnosti náležitě vysvětlila a řádně doložila oprávněnost svých postupů.

„CENIA v rámci schválených parametrů hospodaření maximálně využila vnitřních kapacit. (…) V době řešení projektu nedisponovala potřebným počtem zaměstnanců pro ověření všech vstupních lokalit ani příslušnou odborností nutnou pro jejich zhodnocení. Navýšení počtu zaměstnanců a zajištění potřebné odbornosti přímo v CENIA nebylo vzhledem ke specifickým parametrům projektu reálné,“ uvedla agentura k projektu inventarizace kontaminovaných míst, jímž se NKÚ podrobně zabýval.

Také ministerstvo zemědělství se proti závěrům kontroly ohradilo. ÚZEI, který podle kontrolorů neměl pro externí nákup služeb ekonomickou analýzu, podle resortu nakládal s penězi transparentně. Ministerstvo uvedlo, že ústav analýzu u nákupu dotazníkových průzkumů neprováděl proto, že bylo zřejmé a řadou argumentů doložené, že zavedení tohoto systému je možné jen ve spolupráci s externími firmami.

Že se ÚZEI podařilo splnit pouze dva z dvanácti výzkumných záměrů, bylo podle ministerstva tím, že požadavky na výsledky vznikají „ad hoc“ dle potřeby zadavatele, a jako takové jsou plánovány pouze okrajově, se statutem „mohou se vyskytnout, ale nemusí“. „V žádném případě nelze plánované množství výsledků naplňovat dogmaticky jako konečný počet,“ uvedl resort.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 3 hhodinami

Šéfka sněmovny Pekarová Adamová nebude obhajovat poslanecký mandát

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebude v letošních sněmovních volbách obhajovat poslanecký mandát. Své rozhodnutí zdůvodnila zdravotními problémy. Svou funkci šéfky TOP 09 dala v úterý k dispozici. Předsednictvo ji jednomyslně podpořilo, aby zůstala do listopadového sněmu. V čele dolní komory Pekarová Adamová zůstává.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Loni Češi vrátili skoro polovinu prodaných baterií. Naopak si nechávají staré mobily

Češi stále více odevzdávají použité baterie. Úroveň sběru se podle největší sítě za poslední dekádu zvedla téměř o pětinu. Loni lidé vrátili skoro polovinu prodaných baterií – nejčastěji tužkových. Naopak doma si poměrně často nechávají staré mobily a notebooky. Podle statistiků má starý mobilní telefon doma téměř polovina Čechů. U notebooků je to patnáct procent. „Ta baterie je lithium-iontová a časem může začít pracovat a může způsobit i požár. Pořád dost baterií končí ve směsném odpadu, což je pak problém na skládkách, ve spalovnách,“ uvedla specialistka sběrné sítě Ecobat Michaela Helclová.
před 11 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Lipavský je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) hovořil v Praze se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Smer). Lipavský po setkání uvedl, že je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Blanár uvedl, že v brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, Slovensko už má podobnou s Rakouskem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Stát spouští dotační program pro lidi zasažené povodněmi

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od úterního poledne žádat o podporu na obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, v jehož rámci lze získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Na program je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun. Z ostatních programů Živel mohou finance na obnovu po povodních čerpat především samosprávy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Bývalý protikorupční policista od soudu odešel s půlmilionovým trestem

Za podvod potrestal soud bývalého protikorupčního policistu Jindřicha Láta peněžitým trestem. Vinu i půlmilionový trest mu na konci loňského roku pravomocně potvrdil Krajský soud v Praze. Bývalý elitní policista sliboval podnikateli za úplatu ochranu před zákonem. Vyplývá to z rozsudků, které má ČT k dispozici. Soud potrestal také tři muže, kteří expolicistu podpláceli.
před 15 hhodinami
Načítání...