Některým zaměstnancům úřadu práce vzroste plat, oznámil Jurečka

4 minuty
Události: asi 3500 úředníkům úřadu práce vzroste plat
Zdroj: ČT24

Části pracovníků a pracovnic úřadu práce by se mohl zhruba od srpna zvednout výdělek. Přesunout by se měli do vyšší platové třídy, a to z deváté do desáté. Vyšší základ platu by mělo získat asi 3500 lidí, řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Z platové tabulky vyplývá, že by se tak plat zvedl podle délky praxe zhruba o 1700 až 2600 korun. Podle pověřeného ředitele úřadu práce Karla Trpkoše se situace na pobočkách zlepšila, lhůty pro vyřizování dávek se zkracují a příspěvky se téměř v celé ČR vyplácejí v termínu.

V úřadu práce je zhruba 11 500 míst. Přesun do vyšší třídy by se podle ministra týkal asi 3500 pracovníků. „Změnu bychom ideálně udělali v průběhu srpna,“ upřesnil Jurečka. Je přesvědčen o tom, že úprava přispěje k vyšší motivaci a jistotě pracovníků.

„Jde nám o to, abychom dlouhodobě úřad práce stabilizovali po personální stránce a aby byl daleko zajímavější i pro lidi, kteří zvažují na trhu práce se rozhodnout jít na úřad pracovat,“ uvedl Jurečka a dodal, že chce, aby tato důležitá agenda v rámci státní správy byla také dobře ohodnocena.

Úředníci, kteří nejsou ve státní službě, mají základ výdělku podle délky praxe od 21 710 korun do 31 820 korun při práci nad 32 let. Nově by to mělo být od 23 390 korun do 34 370 korun, vyplývá z tabulek. Pracovníci by si tak měli polepšit zhruba o 1700 až 2600 korun. Ve státní službě jsou pak částky vyšší.

Úředníci nově dostávají také odměny podle výkonu, jak se jim daří žádosti zpracovávat. Pobírat by je měli dál. Loni si pracovníci úřadu práce na mimořádných odměnách rozdělili zhruba 560 milionů korun. Letos by do odměn měla putovat asi miliarda korun, uvedl už dřív ministr.

Změna organizace práce

Podle Trpkoše kvůli náporu agendy byla v nejvytíženějších pražských pobočkách fluktuace třiapadesát procent. Pověřený ředitel uvedl, že úřad připravuje řadu výběrových řízení v generálním ředitelství i v pobočkách.

Úřady práce sklízejí dlouhodobě kritiku za zpožďování dávek. Od loňska ale čelí náporu žadatelů a přibyla jim také nová agenda. Pracovníci a odbory si stěžují na zahlcení, fluktuaci, zastaralé vybavení i podobu digitalizace.

O situaci několikrát jednal sněmovní sociální výbor. Vyzval ministra k rychlému řešení. Začátkem května se na úřady práce zaměřila i rada vlády pro lidská práva. Doporučila personální posílení, zlepšení odměňování úředníků i zjednodušení systému dávek.

Podle Trpkoše se od jara změnila organizace práce. Agenda se rozdělila a převzala ji méně vytížená pracoviště v zemi. Postupuje digitalizace. Doba vyřizování se zkracuje. „Myslíme si, že jsme téměř úplně všechno vyčistili a příspěvky vyplácíme téměř v celé republice v termínech,“ uvedl pověřený šéf.

Tisíce žádostí úřady nestihly v zákonné lhůtě

Ministr zopakoval, že úřady práce mají asi 9700 žádostí, které nestihly v zákonné lhůtě. U 9050 mají klienti doplnit požadované údaje. Zatímco loni v červenci trvalo vyřizování příspěvku na bydlení v pobočce v Praze 10 v průměru 120 dnů, letos v dubnu to bylo 34 dnů. Loni v prvním i ve druhém čtvrtletí dostaly úřady práce v Česku vždy kolem 41 700 žádostí o příspěvek na bydlení, v posledním kvartále to bylo 77 900 a letos v prvním čtvrtletí pak 61 700.

V dubnu on-line požádalo o rodičovskou 34 procent lidí, o příspěvek na bydlení 19 procent a o dětské přídavky osm procent. V Praze elektronicky žádost poslalo u rodičovské 72 procent osob, u příspěvku na bydlení 57 procent a u přídavků 21 procent. Podle ministra je cílem do dvou let odbavit polovinu žadatelů digitálně.

Jurečka v polovině února odvolal generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona. Ten se proti rozhodnutí odvolal. Řízením ministr pověřil šéfa ministerské sekce informačních technologií Trpkoše.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 3 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 3 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 4 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 6 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 15 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 15 hhodinami
Načítání...