Ševčík zůstává děkanem, fakultní senát se ho zastal. Rektor ho chce odvolat jinak

3 minuty
UDÁLOSTI: Miroslav Ševčík zatím zůstává děkanem
Zdroj: ČT24

Miroslav Ševčík zůstává děkanem Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické. Znovu se ho zastal fakultní akademický senát, který tedy oslyšel výzvu rektora VŠE Petra Dvořáka k jeho odvolání. Dvořák však trvá na tom, že když Ševčíka neodvolala samospráva jeho fakulty, pokusí se ho odstranit z funkce sám. To může učinit, pokud mu to odsouhlasí celouniverzitní senát.

O tom, že by měl Miroslav Ševčík skončit ve funkci děkana Národohospodářské fakulty, začal rektor VŠE Petr Dvořák hovořit po Ševčíkově účasti na březnové protivládní demonstraci. Videozáznamy z místa ukázaly, že byl děkan u střetu demonstrantů s policií, když se pokusili proniknout do budovy Národního muzea.

Dvořák zdůraznil, že výzva k jednání o děkanově odvolání není reakcí pouze na protivládní demonstraci 11. března, ale na jeho dlouhodobé veřejné vystupování. To je podle Dvořáka nevhodné a poškozuje dobré jméno školy.

„Z mé strany nejde o žádné omezování akademických svobod či práva na názor. Nikdy jsem mu nezakazoval, aby své názory na akademické půdě předkládal, přestože mi přijdou kontroverzní. (…) Jako rektor se ale proti tomu, aby bylo poškozováno dobré jméno školy, musím vymezit,“ řekl.

Ševčík nicméně děkanem zůstává. Senátorům řekl, že pro své odvolání nevidí důvody. Zopakoval své dřívější tvrzení, že u střetu před Národním muzeem se ocitl pouze proto, že pomáhal zraněnému. „Ničeho jsem se nedopustil, nikam jsem se nedobýval, žádnou vlajku jsem nestrhával,“ uvedl. Že by poškozoval dobré jméno VŠE, odmítl.

Řekl také, že považuje své působení v čele fakulty – kam se po čtyřleté pauze vrátil loni v červenci – za úspěšné. Míní, že ve funkci manažersky neselhal, rektora Dvořáka obvinil, že „považuje za manažerské selhání to, že někde řeknu pravdu“. Dodal, že sám neodstoupí.

Senát své fakulty děkan přesvědčil, hlasování skončilo poměrem šesti hlasů pro Ševčíkovo setrvání ku dvěma pro odvolání. Zastal se ho například člen senátu Jan Vondráček, podle nějž má být Ševčík „odvoláván kvůli pomoci zraněnému“. Vedení školy podle něj zvolilo vůči děkanovi „cestu perzekuce za jiný názor“. Podle Vondráčka není možné odvolat děkana, aniž by se současně neporušila svoboda slova a shromažďování.

Členka senátu Petra Hrabová dala potom najevo, že doufala v jiný výsledek. „Čekala jsem, že kolegové svůj názor přehodnotí vzhledem k tomu, co se poslední tři týdny na škole dělo,“ uvedla. 

Dvořák potvrdil, že chce Ševčíka odvolat sám, když neuspěl u fakultní samosprávy. „Budu postupovat, jak jsem dříve vyhlásil. Podniknu kroky, které povedou k tomu, že (…) odvolám docenta Ševčíka z funkce děkana,“ avizoval. K odvolání děkana potřebuje souhlas akademického senátu celé VŠE. Pracovnice PR oddělení školy Kateřina Pelouchová uvedla, že celouniverzitní akademický senát by to mohl řešit na svém jednání v pondělí 24. dubna.

Za setrvání Miroslava Ševčíka ve funkci děkana se přimlouvali u vedení VŠE někteří politici. V otevřeném dopise nazvaném „Nechte učit Ševčíka“, který byl adresován rektorovi, se jej zastali například poslanci SPD Jaroslav Bašta a Jiří Kobza nebo bývalý poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka, který je nyní členem Trikolory – s níž spolupracuje i Ševčík a předloni za ni kandidoval do sněmovny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěV Senátu se přou kvůli financování nepedagogů

V Senátu se rozhořel spor o převod financování nepedagogických pracovníků ze státu na kraje a obce, proti kterému se s peticí postavily odbory a opozice. Pokus o změnu financování mezd nepedagogů je podle kritiků nedomyšlený a uspěchaný. Předseda školských odborů František Dobšík varoval před tím, že obce s nižšími daňovými příjmy nebudou schopné zajistit odpovídající podmínky pro provoz škol. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) namítal, že záměr byl schválen už za předchozí vlády Andreje Babiše (ANO) a nikdo proti němu dříve neprotestoval.
14:01Aktualizovánopřed 6 mminutami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 23 mminutami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 1 hhodinou

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 2 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 4 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 5 hhodinami
Načítání...