Lidé v izolaci či karanténě budou moci volit prezidenta, schválili poslanci

Události: Poslanci schválili možnost hlasování v karanténě a izolaci pro prezidentskou volbu (zdroj: ČT24)

Příštího prezidenta zřejmě budou moci volit v lednu i lidé, kteří v té době budou v karanténě nebo izolaci kvůli koronaviru. Budou mít možnost hlasovat z auta na zvláštních stanovištích či do speciálních přenosných schránek. Sněmovna v úterý normu zrychleně schválila. Souhlas musí dodat ještě Senát, který by tak mohl učinit koncem příštího týdne.

Voliči v karanténě či izolaci kvůli nemoci covid-19 měli podobnou možnost hlasování během koronavirové epidemie v senátních a krajských volbách před dvěma lety a loni při sněmovních volbách. Stejně jako tehdy budou moci hlavu státu vybírat lidé, kteří budou v karanténě v uzavřeném pobytovém zařízení sociálních služeb.

Zatímco v minulosti bylo k takovému hlasování vedle samotného zákona potřeba, aby platil i nouzový stav nebo pandemická pohotovost, nyní takovou podmínku norma neobsahuje. „Na základě zkušeností s minulými prezidentskými volbami víme, že výsledky mohou být velmi těsné. Proto chceme garantovat právo volit i lidem s covidem, kteří budou v izolaci, aniž by byl vyhlášen některý z mimořádných stavů,“ vysvětlil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Dolní komora návrh odsouhlasila zrychleně – už v prvním čtení. Nebylo tak například možné podávat pozměňovací návrhy. „Velmi jsme kritizovali, že tuto možnost neměli lidé v komunálních a senátních volbách, které proběhly. To je špatně. Popírali bychom sami sebe, kdybychom to teď nějak blokovali,“ řekl šéf sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO).

První kolo prezidentských voleb se bude konat 13. a 14. ledna příštího roku, předpokládané druhé o dva týdny později. Zákon by měl nabýt účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, nejpozději šestnáct dnů před hlasováním. Předlohu podpořilo 146 ze 167 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti.

Stanoviště pro hlasování z auta má být podle zákona nejméně jedno na každý okres, v Praze jich má být minimálně pět. Na rozdíl od minulých voleb se na jejich provozu budou podílet hasiči, nikoliv armáda. Hlasování z auta se uskuteční 11. ledna a v případě druhého kola také 25. ledna v době od osmi hodin ráno do pěti odpoledne. Hlasování v uzavřených pobytových zařízeních by se uskutečnilo 12. ledna v době od osmi ráno do deseti večer a 13. ledna od 8:00 do šesti večer, ve stejných časových rozmezích i 26. a 27. ledna v případě druhého kola voleb.

Rakušan chce obecnější pravidla

Opozice kritizuje, že na speciální místa budou moci přijet hlasovat pouze ti, kteří jsou v izolaci kvůli koronaviru. Také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už v minulosti zmiňoval, že by se okruh nemocí pro takový způsob hlasování mohl rozšířit.

Podle Válka ale připravit změnu zákona tak, aby platil od ledna nebo února, není technicky možné. Odborníci totiž podle něj nejdřív musí zvážit, u kterých nemocí je hlasování možné – z důvodu dalšího přenosu – a také sjednotit nařizování izolace a karantény. Zdůraznil ale, že do budoucna s úpravou počítá.

Také Rakušan už dříve předeslal, že chce připravit do budoucna obecný předpis, který by neřešil jen covid-19 a jednotlivé volby, ale který by umožnil hlasovat lidem v karanténě nebo izolaci s různými typy onemocnění.

Kabinet opětovně čelil opoziční kritice, že nezajistil hlasování pro nemocné covidem-19 v letošních komunálních a senátních volbách. Vláda se hájila tím, že při obecních volbách by bylo příliš složité zajistit speciální schránky v každé obci. Podle Rakušana prezidentská volba naopak hlasování zvláštními způsoby umožňuje díky tomu, že jsou stejné volební lístky v celé zemi a systém je jednodušší.

Loni při sněmovních volbách hlasovalo z auta šestnáct set voličů, do přenosné volební schránky odevzdalo hlas dalších zhruba dvanáct stovek. Voliči v karanténě měli možnost hlasovat na 82 drive-in stanovištích, nejčastěji na parkovištích nebo v areálech státních institucí.

V roce 2020 bylo pro hlasování z auta připraveno 78 hlasovacích míst, dvě z nich v Praze kvůli senátním volbám, zbylé po jednom v každém okrese. V každém z krajů přijelo hlasovat v průměru 250 lidí. Voliči raději využili možnost hlasovat do přenosné schránky, kterou jim přivezli volební komisaři.

Načítání...