Čeští zemědělci už sklidili většinu obilí. Pečivo podle nich nezlevní, ceny ovlivňují energie

Žně v Česku míří do finále. Téměř pětadevadesát procent všeho obilí už zemědělci sklidili, v porovnání s loňským rokem rychleji a také s větším výnosem. Přesto podle zemědělců a mlynářů nelze čekat, že by mouka a pečivo zlevnily. Hlavním důvodem jsou ceny energií.

Video Události
video

Události: Žně v Česku míří do finále

Cena obilovin na světových trzích už druhý měsíc v řadě klesá. V pondělí se tuna pšenice prodávala za 335 eur, tedy zhruba 8,2 tisíce korun. To je výrazně méně než v prvních měsících války na Ukrajině. „Nicméně se to nesetkává s poklesem nákladů, ty jsou meziročně mnohonásobně vyšší. Především u minerálních hnojiv, pro jejichž produkci je potřeba zemní plyn,“ upozornil prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Zemědělci v Česku si ale letos připlatí také za uskladňování a sušení sklizně. „U pšenice byly náklady na hektar patnáct tisíc korun. Nyní jsou na tu sklizeň třicet tisíc, což samozřejmě znamená, že se to nějakým způsobem musí promítnout do cen obilí,“ uvedl agrární analytik Petr Havel.

V Mlýnu Perner zatím stále zpracovávají obiloviny, které nakoupili na jaře za rekordní ceny. Letošní úroda se k nim dostane až na podzim. I tam počítají, že za ni zaplatí víc než loni. „Myslím si, že to bude na úrovni 350 až 400 euro za tunu. Podle mě ta situace bude vážnější, než je v dnešní době,“ řekl jednatel společnosti Daniel Perner.

V Pekařství Moravec nyní za mouku platí dvojnásobek. Podle jednatelky firmy Hany Moravcové nejsou indicie, že by se ceny měly pohybovat směrem dolů. Ještě více si připlatili za energie, kde úspory hledají jen těžko. „S ohledem na to, že na cenu pečiva nemá vliv jenom cena mouky, ale především energie, která enormně narůstá, u nás až o tři sta procent, tak se obávám, že cena pečiva se bude spíš zvyšovat,“ uvedla Moravcová.

Podle analytiků by se už nemělo jednat o dramatický růst, ale o zvýšení cen v řádu procent. Každá dvacátá pekárna už podle jejich svazu kvůli velkým nákladům skončila a další mohou následovat.

Rychleji než loni

V Česku je aktuálně podle pondělního žňového zpravodajství ministerstva zemědělství sklizeno už přes 94 procent ploch obilovin. Obilovin už z polí zemědělci sklidili 7,42 milionu tun. Posekáno je obilí na výměře 1 226 918 hektarů z 1 298 775 hektarů osetých ploch. Řepky je sklizeno 1,14 milionu tun.

Úřad uvedl, že jsou stále patrné rozdíly mezi jednotlivými kraji, ve většině z nich je sklizeň obilovin v závěrečné pětině. „Ve sklizni stále mírně zaostává Karlovarský kraj, kde je zatím sklizeno 72 procent obilovin a 87 procent řepky. Morava má sklizeno 348 tisíc hektarů, tedy 97 procent sklizňových ploch obilovin, Čechy mají posekáno 879 tisíc hektarů, což je 93 procent sklizňových ploch,“ uvedl resort. 

Těsně před závěrem je sklizeň ječmene ozimého, kterého zbývá sklidit zhruba 0,4 procenta osetých ploch. Téměř u konce je také ozimá pšenice, které je již sklizeno přes 95 procent. Stejné procento ploch je sklizeno také u jarního ječmene.

Stejně jako v minulých týdnech postupuje sklizeň rychleji než loni, kdy bylo touto dobou sklizeno přes 51 procent obilovin. Řepky je již sklizeno 99 procent osetých ploch, minulý rok to bylo 89 procent. Nejvíce se opožďuje oves, kterého je sklizeno přes 68 procent ploch, loni to bylo v této době asi osm procent ploch.

Průměrný výnos obilovin byl v minulém týdnu 6,05 tuny na hektar, proti minulému roku je o 0,33 tuny na hektar nižší, proti roku 2020 je nižší o 0,04 tuny na hektar. Ministerstvo zemědělství upozornilo, že letošní výnos je ale vyšší, než byly výnosy ve stejné době v roce 2019, 2018 i 2017, kdy byly nižší než šest tun na hektar. Průměrný výnos řepky byl v minulém týdnu 3,37 tuny na hektar.

Sklizeň obilovin podle odhadu Českého statistického úřadu letos bude 7,4 milionu tun, což je o 2,5 procenta více než loni. Úřad také odhadl, že o 4,7 procenta na 1,07 milionu vzroste sklizeň řepky, oba odhady podle aktuálních odhadů sklizeň lehce překonala.