Kosmetické salony běžně nabízejí nepovolené procedury. Postih je čeká jen málokdy

Až stovky kosmetických salonů v České republice provádějí nedovolené zdravotnické zákroky. Jedná se například o aplikace výplní z kyseliny hyaluronové nebo botulotoxinu. Tyto zákroky by měl ale provádět pouze lékař ve zdravotnickém zařízení. ČT to řekla Asociace kosmetických a kadeřnických oborů České republiky (AKKO ČR). Lidem podstupujícím neodborně provedenou proceduru hrozí větší riziko zdravotních komplikací. Nepovedené zákroky však zákazníci úřadům nehlásí.

Po nepovedené aplikaci výplní nebo botulotoxinu se klienti, kteří v kosmetických salonech absolvovali nepovolený zákrok, bojí postihu i ostudy. „Bohužel často v těchto případech jde o to, že klientka nevěděla, že kosmetička nebo zdravotní sestra nemá oprávnění provádět tyto výkony,“ vysvětluje Monika Dvořáková z AKKO ČR. Situaci, kdy se salonu procedura nepovede, zákazníci tak většinou neřeší.

Nepovolené aplikace výplní jsou přitom podle asociace velký problém, který se v českých kosmetických provozovnách začal častěji objevovat kolem roku 2018. „Z počátku byl spíše problém s nelegálním prováděním výkonu lékařem v kosmetickém salonu, což právní předpisy neumožňují,“ vysvětluje Dvořáková.

Potom ale zákroky začali provádět i cizinci, kteří v tuzemsku pracují. A přestože v jiných zemích mohou tyto procedury provádět, české zákony jim to neumožňují. „Mnoho kosmetiček, které začaly poskytovat kosmetické služby v České republice, si nezjistilo nebo nepochopilo oprávnění, které v tuzemsku mají. Provádí tak stejná ošetření jako ve svých zemích. Bohužel následně začalo aplikace botulotoxinu a výplní nabízet i mnoho dalších kosmetiček,“ říká Dvořáková. Dodává, že se počet případů neoprávněného provádění těchto výkonů stále zvyšuje.

Alergie i toxická reakce

Aplikace výplní a botulotoxinu podle ministerstva zdravotnictví představují invazivní zákrok, který se pojí s rizikem řady nežádoucích reakcí. Lidem může například hrozit alergie či toxická reakce. „Aby byla aplikace bezpečná, musí ji provádět osoba, která má podrobnou znalost anatomie ošetřované oblasti, podstaty stárnutí lidské kůže a znalost jednotlivých typů výplní,“ píše se ve stanovisku Oddělení obecné a komunální hygieny ministerstva zdravotnictví.

Úřad dodává, že problém spadá do stále se rozšiřující problematiky, kdy jsou jisté činnosti v republice vykonávány na pomezí mezi zdravotní službou a živností. Podle nařízení vlády nemohou živnostníci, kteří mají v náplni živnosti kosmetické služby, provádět ošetřování sliznic, manipulaci s mateřskými znaménky ani porušovat integritu lidské kůže vpravováním cizorodých látek.

„Jelikož ministerstvo zdravotnictví vnímá tuto oblast jako značně problematickou, byla vytvořena multidisciplinární Pracovní skupina pro koncepční řešení oblasti zdravotních služeb a činností provozovaných dle živnostenského zákona, která se tímto zabývá. A to jak koncepčně, tak metodicky,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Kontroly

Kontroly kosmetických salonů mají na starosti Krajské hygienické stanice. Případy, kdy salony aplikují výplně, však řeší málokdy. „V roce 2022 jsme řešili jednu stížnost na použití hyaluronového pera. Provozovatelka dostala pokutu tisíc korun, neboť neměla ani schválený provozní řád,“ říká ředitel plzeňské hygieny Michal Bartoš.

Podle něj hygienici většinou zjistí a podchytí pokusy o nedovolené přístrojové vybavení a používání zakázaných látek již v žádosti o schválení provozního řádu. „Pokud provozní řád tento postup zahrnuje, neschválíme ho. Zda provozovatelé tyto látky k aplikaci používají neoprávněně, je velmi těžko zjistitelné. Dozvídáme se to zpravidla až na základě stížnosti a následně provádíme šetření na místě samém,“ dodává Bartoš.

Další oslovené hygienické stanice letos ani v minulých letech neřešily žádný případ spojený s nelegální aplikací výplní. Přitom například nabídky úpravy rtů hyaluronovým perem jsou snadno dohledatelné na webových stránkách salonů. K aplikaci hyaluronovým perem Dvořáková z AKKO ČR dodává, že do hloubky 0,2 až 0,5 milimetru je použití pera v pořádku. Pracovníci salonu podle ní ale zasahují i hlouběji do kůže, jelikož je výsledek efektivnější.

Bělení zubů

Kromě výplní kosmetické salony v některých případech také provádí bělení zubů, které oficiálně může provádět jenom zubař nebo dentální hygienista pod odborným dohledem lékaře. Podle prezidentky Asociace dentálních hygienistek Lenky Velebilové je bělení zubů v kosmetických salonech velmi rozšířený jev.

„Problém existuje dlouhá léta. Asociace se začala ve spolupráci se svým právním zástupcem aktivně zasazovat za to, aby úřady postihovaly toto nezákonné jednání již od roku 2017,“ dodává Velebilová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 18 mminutami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 1 hhodinou

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
před 1 hhodinou

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 2 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 2 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
před 3 hhodinami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 3 hhodinami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 5 hhodinami
Načítání...