Sportu chybí dlouhodobá strategie a nastavení priorit, vysvětluje Neusser slabý olympijský zisk

27 minut
Interview s Martinem Buchtíkem o budoucnosti českého sportu
Zdroj: ČT24

Olympiáda v Pekingu skončila pro Česko dvěma medailemi. Podle předsedy Filipa Neussera Národní sportovní agentury to není úspěch. Chybu vidí především v nízké a dlouhodobě nejisté podpoře státu a v tom, že se stát musí více zaměřit právě na ty sporty, kde je na medailový úspěch šance. Byl hostem Interview ČT24.

„Nalijme si čistého vína, naše výprava byla devátá nejpočetnější ze všech zemí a i přes famózní výkony Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové se dvě medaile nedají považovat za úspěch,“ prohlásil hned po skončení olympiády Neusser. Nechce ale kritizovat sportovce, chyba je podle něj v samotném systému.

„Česká republika sport neprioritizuje. Ve všech disciplínách mohou chtít úspěchy velmoci jako Spojené státy, Čína nebo Rusko, ale Česká republika, i když má 135 národních sportovních svazů, nemůže bojovat o medaile ve všech disciplínách,“ myslí si Neusser. Vláda by dle něj měla také zvýšit financování sportu. Zatímco v Rakousku či Maďarsku jde do sportu dvacet nebo třicet miliard, v České republice je to pět miliard, uvádí Neusser.

„Vypsali jsme první program na podporu ženských kolektivních sportů,“ poznamenává Neusser a ilustruje tak svoji vůli podporovat nadějné sportovce, nejen zavedené sporty.

Zmiňuje také potřebu dlouhodobě strategicky podporu sportu plánovat, což se dělá špatně, pokud není jasně dané, kolik sportovní kluby například v příštích pěti letech dostanou peněz, ale ví se vždy jen státní rozpočet na rok příští, popisuje Neusser. „Jediná je koncepce sportu 2025, kde se říká, že v roce 2025 bude mít položka sportu jedno procento HDP, což dělá asi 19 miliard korun,“ vysvětluje Neusser.

Zmiňuje také vícezdrojové financování v podobě daňové asignace, prostřednictvím které může občan rozhodnout, že část z jeho daní půjde například konkrétní kulturní nebo sportovní organizaci. Získat peníze by chtěl také prostřednictvím převedení zisků z loterií do sportu.

O práci se nebojím

Dlouhodobě jsou podle Neussera velkolepé olympijské hry neudržitelné. Zmiňuje například odstoupení norského Osla z pořádání právě letošních zimních olympijských her, protože nesouhlasilo s podmínkami, které si Mezinárodní olympijský výbor kladl. „V Řecku je po olympijských hrách v Athénách v roce 2004 dvacet z jednadvaceti sportovišť v naprosto katastrofálním stavu,“ uvádí Neusser.

Český olympijský výbor pak chválí za organizaci výpravy na Hry do Pekingu, ponaučil se podle něj z letu do Tokia, ve kterém se několik sportovců nakazilo covidem. Výtky má ale ke sportovním funkcionářům například v souvislosti s hospodařením v rychlobruslení. „Myslím, že je moje role kontrolovat efektivnost hospodaření národních svazů, což si myslím, že vždy není. Pokud něco nebude v pořádku, nemůže ode mě nikdo čekat, že budu mlčet,“ deklaruje Neusser.

Předseda Neusser se už také potkal s novým premiérem Petrem Fialou (ODS). „Z mého pohledu je jeho podpora veliká, rozdělili jsme si úkoly, musíme vypracovat strategii sportu, aby bylo zejména od vládní koalice predikovatelné, kam chce mířit český sport,“ říká Neusser. O svoji práci se pak nebojí, zmiňuje, že Fiala ho nechce odvolat, ale spolupracovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 5 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 6 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 7 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 7 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 10 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 11 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 12 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 13 hhodinami
Načítání...