Zkrácení karantén na pět dní se nám může vymstít, obává se biochemik Trnka

27 minut
Interview ČT24 s biochemikem Janem Trnkou
Zdroj: ČT24

Všichni dospělí lidé mají od úterý 4. ledna nárok na posilující dávku vakcíny proti covidu-19. Urychlení se dotklo více než 251 tisíc lidí. „Máme data, která ukazují, že třetí dávka poskytuje poměrně vysokou ochranu proti těžkému průběhu i proti nákaze omikronem,“ řekl v Interview ČT24 biochemik Jan Trnka, přednosta Ústavu biochemie 3. LF UK. Zároveň varoval před plánovaným zkracováním karantén a izolací na pět dní u bezpříznakových nakažených.

Odborníci i politici vyzývají, aby si lidé přišli pro třetí dávku vakcíny proti covidu-19, zvláště v době, kdy začíná převládat nakažlivější varianta omikron. Přeočkování totiž výrazně snižuje riziko vážného průběhu nemoci, který vyžaduje hospitalizaci. Potvrzuje to i biochemik Trnka: „Podle velmi čerstvých dat, která se objevila v posledních dnech, by ochrana před samotnou infekcí po třetí dávce mohla být až 70 procent, což není vůbec špatné.“

Po dvou dávkách však podle něj proti nakažení není dobře chráněn nikdo. „Naštěstí ale proti těžkému průběhu nemoci a hospitalizaci by podle zatím dostupných dat mělo stačit i dvoudávkové schéma,“ uvedl biochemik.

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) několikrát prohlásil, že lidé, kteří absolvovali očkování a zároveň prodělali covid, mají takovou imunitu, že pro ně „covid končí“. Podle Jana Trnky to už ale možná v případě varianty omikron neplatí. „Zatím to nevíme, ale kdybych si měl tipnout, tak bych předpokládal, že tam bude ochrana, ale ne stoprocentní.“

Zkrácení karantény nemusí být dobrý krok

Vláda zvažuje zkrácení karantény i izolace pro bezpříznakové nakažené a jejich blízké kontakty s ohledem na explozivní šíření varianty omikron na pět dní. Důvodem je snaha dosáhnout toho, aby při velkém množství nakažených nedošlo k postižení klíčové infrastruktury v zemi, pokud by příliš velké množství lidí nemohlo do práce.

Jan Trnka před tímto postupem varuje. „V tuto chvíli nejsou žádná data, která by ukazovala spolehlivě, že infekčnost po nákaze omikronem má kratší trvání než při nákaze předchozími variantami,“ vysvětluje. „Pokud by zkrácení karantény bylo ukončeno PCR testem, tak si myslím, že to je dobrý nápad, protože víme, že u omikronu je kratší inkubační doba, a tedy by se za pět dní už nákaza prokázala.“

Pokud by ale zkrácená karanténa nebyla ukončena testováním, mohlo by se podle Jana Trnky stát to, že stále infekční lidé budou virus šířit.

Francouzská varianta není znepokojivá

V médiích v úterý rezonovala zpráva, že ve Francii zachytili novou variantu koronaviru, označili ji zatím zkratkou IHU. Údajně vykazuje o devět mutací víc než verze omikron. Dvanáct případů této nové varianty se objevilo už listopadu u města Marseille. Trnka tuto variantu ale nepovažuje za nic znepokojivého.

„Byla detekována dokonce dříve než omikron, ale zatím se nestalo, že by se začala nějak rychleji šířit, takže tato varianta nebude tou, která převládne,“ je přesvědčen biochemik.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 6 mminutami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 47 mminutami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 48 mminutami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 3 hhodinami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 4 hhodinami
Načítání...