O šéfovi nového Nejvyššího stavebního úřadu se rozhodne do konce roku, řekla Dostálová

Klára Dostálová a Stanislav Polčák v Otázkách Václava Moravce (zdroj: ČT24)

Šéf nového Nejvyššího stavebního úřadu by měl být podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) znám do konce roku. Do výběrové komise budou podle ní přizváni i členové koalice, která by měla složit příští vládu. Vzhledem k tomu, že budoucí kabinet avizuje hospodaření v rozpočtovém provizoriu, výběr podle Dostálové nespěchá. Byla hostem Otázek Václava Moravce.

Nejvyšší stavební úřad bude fungovat jen jako organizační jednotka ministerstva pro místní rozvoj (MMR). S odložením účinnosti nového stavebního zákona Dostálová nesouhlasí. Pokud ale bude formující se vláda trvat na změnách, vytvoří situaci, kdy budou na scéně stavebního práva v jeden čas fungovat dva zákony.

Do prvního kola na předsedu Nejvyššího stavebního úřadu se podle Dostálové přihlásilo pět uchazečů, čtyři nesplňovali podmínky zákona o státní službě. Zatímco do prvního kola se podle ní mohli hlásit jen státní úředníci v pozici představených s dlouhodobou praxí, druhé kolo se otevírá i „lidem zvenku“, uvedla. V případě nového výběrového řízení bude mít podle Dostálové vítěz voleb ve výběrové komisi dva zástupce.

Činnost Nejvyššího stavebního úřadu, který má sídlit v Ostravě a mít 400 zaměstnanců, je ale podle Dostálové vázána na schválený rozpočet. Než se tak stane, bude úřad organizační jednotkou MMR. „Což paradoxně s sebou přináší i ty výhody, protože Nejvyšší stavební úřad bude mít za sebou odborné zázemí ministerstva,“ řekla.

Odložení celého zákona

Nastupující koaliční vláda chtěla původně odložit účinnost celého nového stavebního zákona. Za současné situace, aby nevznikl ještě větší chaos, to ale podle místopředsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Stanislava Polčáka není možné do 31. prosince stihnout. Část nové legislativy má totiž začít platit už od ledna. Pro odložení by tak muselo hlasovat i hnutí ANO, které podle něj ale bude návrh vetovat.

Dostálová ocenila, že vznikající vláda chce schválenou legislativu zachovat pro vyhrazené stavby, tedy že vznikne Nejvyšší stavební úřad a Speciální stavební úřad. Shoda mezi odstupující a příští vládou ale není v případě stavebních úřadů, které by měly nově fungovat jen na krajské úrovni, část by jich úplně zanikla.

Koalice tedy usiluje o posunutí účinnosti alespoň této části legislativy. Dostálová i Polčák se shodli, že pokud v této otázce nenastane dohoda, vznikne ze stavebního zákona „hybrid“. Sněmovna nový stavební zákon schválila v červenci, plné účinnosti má nabýt 1. července 2023.

Načítání...