Dohodu o vině a trestu jde uzavřít i u znásilnění. Podle advokátky je výhodná pro pachatele, ale ne pro oběti

7 minut
168 hodin: Tresty za sexuální zločiny
Zdroj: ČT24

Jak si může pachatel usnadnit soudní řízení? Uzavře se státním zástupcem takzvanou dohodu o vině a trestu. Vyhne se tak řízení před soudem, ten jen dohodu stvrdí. Advokátka, která zastupuje oběti sexuálních zločinů a domácího násilí, ale upozorňuje, že jejich pachatelé díky těmto dohodám dostávají nižší tresty a oběti nižší odškodnění. Pro pořad 168 hodin natáčela Jana Gerleová.

Třicetiletý muž našel dvanáctiletou dívku na internetu. Psali si, pak za ní začal jezdit. Podle matky zneužívané dívky za ní muž jezdil čtyři měsíce do jejích třinácti let. „Mezi pachatelem a naší dcerou skutečně docházelo k dokonanému sexuálnímu aktu,“ uvádí matka.

Podle matky dívky dostal muž tříletou podmínku a pokutu 50 tisíc korun. Muž totiž uzavřel s dozorujícím státním zástupcem takzvanou dohodu o vině a trestu. To od loňského roku lze. A dokonce i u tak závažných trestných činů, jako je třeba domácí násilí nebo znásilnění.

Advokátka Lucie Hrdá zmiňuje i jiný případ, který skončil dohodou o vině a trestu. „Po dobu tří let šlo o 85 znásilnění manželky manželem, včetně týrání dětí. Znásilňování bylo velmi kruté, on ji věšel na řeznické háky a týral ji pomocí nástrojů, a ještě ji prodával. Dostal za to podmínku právě na základě dohody,“ sděluje Hrdá.

Je trest adekvátní?

Uzavření dohody o vině a trestu je pro stát výhodné. Pachatel se přizná a vše jde rychle, bez soudu. Dohoda je výhodná i pro pachatele, kteří se tak vyhnou soudnímu řízení. Advokátka Hrdá, která zastupuje oběti, zaznamenala ale i to, že pachatelé díky těmto dohodám se žalobci dostávají nižší tresty. A oběti nižší odškodné.

„Je to velmi často zjednodušené a trest potom není adekvátní tomu, jaký dopad to mělo na život oběti,“ zmiňuje. Dodává, že v rámci dohody se neprovádí žádné dokazování. „Takže my přijdeme a řekneme, že chceme 200 tisíc korun, a státní zástupce nám na tom jednání řekne, že podpoří 50 tisíc korun bez dokazování,“ doplňuje Hrdá.

Soudkyně a bývalá prezidentka Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová je v hodnocení zmíněného postupu opatrnější. „Poškození z tohoto důvodu nevidím, ale zároveň nezastírám a nemohu zpochybnit, že v nějakých jednotlivých případech k tomu došlo. Máme ale dost prostředků individuální selhání napravit,“ myslí si.

Pobídka k civilnímu řízení

Pokud se například oběť domnívá, že odškodnění po dohodě mezi pachatelem a žalobcem dostala malé, sama o ně může násilníka zažalovat. I to je ovšem výhodné spíš pro stát než pro ni. Sama už nese náklady soudního řízení i všech posudků. Musí si platit advokáta a vše podstupovat znovu a na vlastní pěst.

Podle soudce a prezidenta Soudcovské unie ČR Libora Vávry je odškodnění otázkou občanskoprávního řízení, Česko ale podle něj na rozdíl od jiných zemí umožňuje oběti požadovat náhradu škody už v rámci trestního řízení. I poté má podle něj člověk možnost se obrátit na civilní soud a částku vymoci.

Podle advokátky Hrdé rozsudek následuje rychleji po spáchání trestného činu, nikdo už se ale podle ní nezabývá nároky oběti, které se buď přizná malá částka, nebo je pobídnuta k civilnímu řízení.

Oběť tak u těchto dohod nemá podle advokátky dostatečný prostor na to, aby v celé síle vyšlo najevo, jak moc jí pachatel ublížil. Psychické problémy má teď i v úvodu zmíněná zneužívaná nezletilá dívka. „Od nástupu do školy zjišťujeme, že není schopná sama do školy dojet ani se sama z té školy vrátit, protože má panické ataky spojené s obrovskými migrénami a nevolností,“ sděluje matka zneužívané dívky.

„Časovaná bomba“

Podle psychiatra a psychoterapeuta Tomáše Rektora se pak na terapiích často naráží na to, že oběti mají pocit, že nikdo nevnímá jejich bolest, nebo že si myslí, že jde o něco banálního, čím se nemá smysl zabývat. Tak to prý může ze začátku vnímat i oběť. „Trauma je mnohem větší, než si veřejnost myslí,“ podotýká Rektor.

Rodiče zneužívaného děvčete vnímají teď situaci jako „časovanou bombu“, protože nevědí, jaké následky si dcera ponese do budoucna. Pachatel, který je po dohodě s žalobcem jen v podmínce, měl dívku odškodnit sumou 48 tisíc korun. O vyšší odškodnění by ho rodiče museli zažalovat sami. Na to ale nemají peníze.

„Za to, co jste prožili, je trest, který dostanou, absolutně směšný,“ myslí si nevlastní otec zmíněné dívky. „Možná že ten člověk byl potrestaný jedině tím, že rok a půl žil v napětí, jak vlastně skončí,“ doplňuje.

Podle psychiatra Rektora je proto třeba, aby oběti sexuálního násilí věděly, že je „systém bere vážně, že si uvědomuje jejich utrpení a že je ochoten jim naslouchat“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 11 mminutami

Soud vyhověl žalobě exředitelky SÚKL kvůli odvolání z funkce, píše iRozhlas

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Podrazilová řídila SÚKL 90 dní ke konci roku 2023, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ji odvolal poté, co seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu.
před 1 hhodinou

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 1 hhodinou

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 3 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 4 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 13 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 14 hhodinami
Načítání...