Jiří Zenáhlík strávil desetiletí v komunistických vězeních. Nyní slaví stovku

Jiří Zenáhlík, který se ve čtvrtek dožívá sta let, pobyl přes jedenáct let v komunistických věznicích a uranových dolech, po propuštění jej režim tvrdě perzekvoval. Po revoluci získal hodnost plukovníka v záloze a v roce 2008 mu byl propůjčen Řád bílého lva první třídy. Při tom někteří historici zpochybnili Zenáhlíkovu činnost za druhé světové války, protože o ní chybí doklady. On sám tvrdí, že bojoval v řadách americké armády na západní frontě, připustil však, že důkazy pro to nemá.

O druhoválečné vojenské kariéře táborského rodáka Jiřího Zenáhlíka vedli historici spory. On sám ujišťoval, že bojoval v řadách americké armády. V roce 1944 – poté, co podle svých slov v Německu utekl z nuceného nasazení – se dostal do Anglie a podstoupil zrychlený tankistický výcvik. „Československá obrněná brigáda byla tou dobou už z Anglie pryč, tak nás přiřadili k americké 14. tankové divizi,“ popsal Mladé frontě DNES, když se bránil obvinění, že nejsou o jeho válečné službě záznamy.

Pochybnosti vznikly v roce 2008, kdy mu prezident Václav Klaus propůjčil Řád bílého lva a prezidentská kancelář uvedla, že se Zenáhlík zúčastnil invaze do Normandie, bojů na západní frontě a osvobozování Československa. Někteří historici upozornili, že neexistují žádné doklady o tom, že by v řadách americké armády opravdu bojoval.

Například nynější ředitel lidického památníku Eduard Stehlík, který tehdy působil ve Vojenském historickém ústavu, upozornil, že není ani v jedné z kartoték českých vojáků, kteří za druhé světové války bojovali na západní frontě, přestože záznamy považuje za „přesné, kvalitní a vyčerpávající“. Sám Zenáhlík připustil, že důkazy o své činnosti z let 1944 a 1945 nemá, ale pochybnosti o ní odmítl.

Bez pochyb je, že po válce absolvoval Jiří Zenáhlík důstojnickou školu, ale potom odešel do zálohy. V roce 1953 byl zatčen. Proces nebyl zcela vykonstruovaný, přinejmenším jeho jádro ne. Jiří Zenáhlík se opravdu zapojil do protikomunistického odboje – jeho bratr Josef jej přivedl ke spolupráci s francozskou tajnou službou. Obžaloba ovšem tvrdila, že skupina, do níž zatáhla ještě osm dalších lidí, Francouzům předávala pokyny americké rozvědky, jejichž cílem prý bylo rozpoutání třetí světové války. Za špionáž žádal prokurátor trest smrti, vojenské kolegium Nejvyššího soudu nakonec poslalo bratry Zenáhlíkovy na doživotí do vězení.

Nakonec byl Jiří Zenáhlík propuštěn v roce 1964, po necelých dvanácti letech, kdy pobýval na Pankráci, v Leopoldově a také v uranovém dole Bytíz na Příbramsku. I když vězení opustil, režim na něj nezapomněl a až do revoluce mu dál ztěžoval život. Po listopadu 1989 se Zenáhlík zapojil do činnosti Konfederace politických vězňů a o svých osudech přednášel na řadě škol.

„Mládež není lhostejná k tomu, co nikdy nezažila. Pokud se jí dokážou věci poutavě vysvětlit, chápe je a chápe i to, jaká nespravedlnost komunistický režim provázela,“ řekl.

Hrad při obhajobě prezidentova rozhodnutí Zenáhlíka vyznamenat navzdory pochybnostem historiků, zda skutečně bojoval na západní frontě proti Němcům, zdůraznil, že pro jeho ocenění Řádem bílého lva byla činnost v protikomunistickém odboji.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Riziko nákazy od klíšťat roste

Vysoká aktivita klíšťat v přírodě bude v příštích dnech ještě narůstat. Pomáhá tomu kombinace dešťů a následného oteplení. S tím roste i riziko nákazy některou z nemocí, které tihle paraziti přenášejí. Jen lymskou boreliózu od nich ročně dostane několik tisíc lidí. Infekce ale můžou být i mnohem vážnější a s následky, které pacient cítí roky.
před 25 mminutami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 8 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 9 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 10 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 10 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...