Grubhoffer: Projekt české vakcíny stojí na primitivní technologii. Dát na něj čtvrt miliardy je skandál

8 minut
Události, komentáře: Vývoj české vakcíny pokračuje
Zdroj: ČT24

Pokračovat ve vývoji české vakcíny je nejenom omyl, ale i skandál. Je o tom přesvědčen vakcinolog Libor Grubhoffer, který projekt kritizuje od začátku. Nelíbí se mu způsob, jakým se ho chopil tým vedený poslankyní Věrou Adámkovou (ANO) ani to, že by výsledkem měla být vakcína využívající inaktivovaný virový antigen. Libor Grubhoffer byl hostem Událostí, komentářů, rozhovor s ním vedl Martin Řezníček. Poslankyně Adámková a zástupci ministerstva zdravotnictví byli pozváni také, ale odmítli.

Jak číst poslední vývoj? Tým českých vědců na začátku prosince oznámil jistý úspěch ve vývoji prototypu, ministr zdravotnictví nicméně výzkum ukončil. Teď přichází zpráva, že na to vláda dává čtvrt miliardy korun.

Je to naprosto skandální záležitost. ‚Úspěch‘ z podzimu loňského roku vlastně úspěchem nebyl. Vakcína byla uložena doslova k ledu v nouzové situaci, protože s něčím takovým nešlo pokračovat. Nebyla to vakcína, nebyla to dokonce ani kandidátní vakcína. Byl to takzvaný inaktivovaný virový antigen, u kterého nikdy nebyly prověřeny ochranné vakcinační účinky na zvířecím modelu v preklinických zkouškách. Projekt skončil do vytracena.

Přivítali jsme v odborné komunitě, která se věnuje virologické problematice a vakcínám, rozhodnutí ministra Blatného, který na sklonku loňského roku projekt ukončil. Teď se nestačíme divit, k čemu vláda dospěla. Že 250 milionů vláda zbůhdarma slíbila bez jakékoli soutěže, bez jakékoli obhajoby, je v distribuci peněz pro vědecké výzkumy skutečně skandální záležitost.

Víte sám, že ne každý výzkum na začátku vypadá úspěšně, že je potřeba zdolávat nejrůznější překážky a na konci třeba bude něco, co bude hodnotné pro další vědce. Nepřispělo několik měsíců výzkumu k něčemu, na čem by se dalo do budoucna stavět?

Zcela určitě ne. Koncept, který ministerstvo zdravotnictví pro vývoj vakcíny zvolilo, je 70 let starý koncept z doby, kdy legendární americký virolog Salk vyvíjel vakcínu proti polio – dětské obrně. Dnes jsme ve fázi velice progresivních moderních biotechnologií, které jsou úplně jinde, než je tento přístup. To, o co se pokoušela a nedejbože bude pokoušet naše země v případě této inaktivované vakcíny, je cesta asijských výrobců, to je vakcína, kterou prodává Čína a v poslední době také Indie. Čili typicky asijská vakcína na velmi primitivní technologii.

Důvodová zpráva, se kterou jsem měl možnost se seznámit v souvislosti s obnovením tohoto nesmyslného projektu, říká, že bude schopna reagovat na nové varianty čínského koronaviru. To není pravda. Ona by musela znovu a znovu připravit velké množství virových částic příslušné varianty – například britské virulentní varianty – a pak připravit jakýsi koktejl virových částic například z brazilské, britské nebo jihoafrické varianty a doufat, že tato vakcína bude aktuální řekněme za dva roky, což už nemusí.

Proto mají dnes obrovskou výhodu genové a vektorové vakcíny, které je možné aktualizovat pouhým přeprogramováním vakcíny. To znamená vsunutím aktuálního genu pro povrchový výběžek čínského koronaviru. To je nesmírná technologická výhoda a na to se teď musí svět soustředit: Aby dokázal velmi rychle přeprogramovat vakcíny. A ne vyrábět asijské vakcíny, které vůbec nevíme, jestli budou fungovat za rok nebo za dva.

Česká republika měla vždy špičkové vědce. Je v českých silách se správným týmem, se zapojením farmaceutických firem – což byla jedna z věcí, které byly vytýkány tomuto projektu, že tam firmy nebyly – s dostatkem peněz vakcínu vyvinout, vyzkoušet, nechat registrovat. Máme na to?

Máme na to, ale otázku by bylo v případě, že bychom touto cestou chtěli jít, potřeba důkladně analyzovat. A správně jste řekl: s farmaceutickými hráči. Bez těch to nejde. Je to zase východní přístup k vědeckému podnikání, že státní kasy zaplatí všechno. To vůbec není pravda. Je to málo platné, vakcíny v sobě byznys obsahují. Jistě, s přispěním veřejných peněz je to obvyklé jako teď při vývoji několika covidových vakcín.

Intelektuální kapacitu na to naše země má. Máme několik desítek velice kvalitních lidí v oblasti virologie a mikrobiologie, o tom vůbec není pochyb. Je neuvěřitelně smutné, že vláda nepotřebuje s těmito lidmi jednat. Nikdo nebyl osloven. Projekt získala a garantuje kardioložka, která znovu a znovu přichází, pokud bude fungovat její vztah s premiérem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 12 mminutami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Ošetřen byl ještě jeden pracovník, bez zjevných známek zranění byl ponechán na místě, řekl mluvčí krajské záchranné služby Martin Štěpán.
14:34Aktualizovánopřed 45 mminutami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku
13:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
11:40Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Systém e-zákonů vyjde podle NKÚ na téměř dvojnásobek. Vnitro to odmítá

Ministerstvo vnitra selhalo při tvorbě elektronického systému pro vydávání právních předpisů, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ve zprávě uvedl, že termín dokončení systémů se protáhl na devět let místo plánovaných tří a předpokládané náklady na něj stouply z původních 482 na 903 milionů korun. Resort se závěry nesouhlasí, systémy e-Sbírka a e-Legislativa jsou podle něj plně funkční. Důvodem zpoždění podle něj bylo nerealistické nastavení před téměř deseti lety.
před 8 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o ruských výhrůžkách Haškovi

Hosté pořadu Události, komentáře týdne debatovali o výhrůžkách ruského exprezidenta Dmitrije Medvěděva vůči bývalému hokejovému brankáři Dominiku Haškovi. Tématy byly také rychlá jízda europoslance Filipa Turka (za Přísahu a Motoristy), která inspirovala další, přístup měst k bezdomovectví i otázka, jak skloubit práci zákonodárce s osobním životem. Debaty se zúčastnili filmový režisér a producent Václav Marhoul, právnička a bývalá politička Petra Buzková, redaktorka Deníku N Petra Procházková, publicista z Echo 24 Jiří Peňás a ekonomická komentátorka Lena Cohen. Debatu vedla Jana Fabianová.
před 8 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek se ale začne zatahovat a o víkendu místy zaprší, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 9 hhodinami
Načítání...