ČSSD zvolí vedení až v dubnu, chce osobní přítomnost delegátů na sjezdu

Koaliční ČSSD posunula kvůli epidemii covidu-19 sjezd z původně plánovaného lednového termínu na 9. a 10. dubna příštího roku. Na návrh užšího vedení o tom v elektronickém hlasování rozhodlo předsednictvo strany. Sociální demokracie doufá v to, že pozdější termín umožní, aby se delegáti na sjezd mohli dostavit osobně.

Předseda ČSSD Jan Hamáček
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Lednový termín považovalo v současné epidemické situaci grémium ČSSD za nerealizovatelný. Předseda ČSSD Jan Hamáček ve středu předeslal, že se sjezd podobně jako v posledních případech uskuteční v Hradci Králové. Sociální demokracie bude na sjezdu volit své vedení a hodnotit nevydařené výsledky říjnových krajských a senátních voleb.

Předsednictvo ČSSD, které je nejvyšším orgánem strany mezi sjezdy, se v poslední době kvůli epidemické situaci neschází osobně. O návrhu užšího vedení tak tento týden rozhodovalo elektronicky. „Předsednictvo schválilo posun 42. sjezdu ČSSD na 9. až 10. dubna,“ konstatovala mluvčí strany Eva Gregorová. Pro návrh podle ní hlasovalo 33 členů předsednictva, tři byli proti a jeden se zdržel.

Sociální demokraté v letošních senátních volbách neobhájili ani jeden z deseti mandátů a zbyli jim tři senátoři. V krajských volbách pak poprvé od roku 2004 nezvítězili ani v jednom kraji a ztratili většinu zastupitelských mandátů. Proti volbám před čtyřmi lety přišli o 88 zastupitelů a budou jich mít 37.

Po krajských a senátních volbách zmiňovali lídři sociální demokracie sjezd jako místo, kde se bude výsledek voleb hodnotit. Hamáček po volbách řekl, že se vedení strany vzdát nehodlá, protože ji nechce destabilizovat. Obhajovat funkci místopředsedy ČSSD neplánuje v dubnu ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Před týdnem o odkladu sjezdu, který se měl konat poslední listopadový víkend v Brně, rozhodla kvůli koronaviru také KSČM.