Církevním školám chybí vybavení na distanční výuku. Potřebují desítky počítačů, na které nejsou peníze

Církevní školy nemůžou zajistit dostatečné technické zázemí pro distanční výuku. Od zřizovatele, na rozdíl od státních škol, nedostaly žádný příspěvek na vybavení. Počítače by přitom potřebovali učitelé i žáci. Ředitelé církevních škol proto nakupují počítače a webkamery z vlastních prostředků. Jak sami říkají, potřebovali by jich ale mnohem víc.

„Na rozdíl od škol zřizovaných krajem jsme nedostali žádný příspěvek. Kdybychom do toho programu spadali, dostali bychom 160 tisíc na nákup techniky. Takhle jsme museli kupovat šest notebooků z vlastního rozpočtu. Ty jsme rozdali vyučujícím, potřebovali bychom ale další, ty stávající se nám sekají,“ okomentoval situaci ředitel Biskupského gymnázia v Brně Karel Mikula.

Přenosné počítače schází také na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži, tam by potřebovali alespoň dvacet dalších. „Z finančních prostředků školy jsem nakoupil 15 notebooků, které jsme dali kantorům. Nakupovali jsme i kamery a technické příslušenství, potřebovali bychom ale ještě 20 notebooků. Na ty už ale nemáme finance,“ sdělil ředitel gymnázia Jan Košárek.

Pro žáky má Arcibiskupské gymnázium k zapůjčení 25 tabletů. „Situaci jsme řešili na poradě a zjistili jsme, že z 500 dětí by 15 potřebovalo zapůjčit techniku. Často se jedná o rodiny s více dětmi. Pokud rodiče mají například čtyři děti, ne každý z nich má vlastní notebook potřebný k distanční výuce,“ dodal Košárek.

Zřizovatelem těchto škol je církev, ta ale finance na plošné příspěvky na techniku nemá. Arcibiskupství olomoucké nesouhlasí, že by měl zřizovatel financovat vzniklé výdaje. „Jde-li o zákonné nařízení státu, zafinancuje je stát a nezatěžuje zřizovatele. Církevním školám tyto prostředky stát poskytne dle školského zákona s ročním zpožděním. A tak se budou muset církevní školy vypořádat i s touto situací,“ okomentoval stav mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka. Současně dodal, že už při jarní vlně museli sáhnout do svých rezerv, aby pomohli školám s výbavou k distanční výuce.

„Zajištění odpovídajícího materiálního vybavení školy je primární povinností zřizovatele školy, v tomto případě tedy zřizovatele soukromého a církevního. Dalším důvodem, proč nejsou soukromé a církevní základní školy zahrnuty ve zveřejněném přehledu o mimořádných prostředcích na pořízení technického vybavení pro rok 2020, je fakt, že nový institut není pro školy těchto zřizovatelů použitelný. Bylo by pro ně nezbytné vyhlásit dotační program, což by znamenalo výrazný nárůst administrativy na straně MŠMT, ale i těchto škol,“ sdělila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Tyto mimořádné prostředky MŠMT církevním školám poskytne v rámci Ostatních neinvestičních prostředků (ONIV) v roce 2021.

Počítače z učeben putují domů k žákům

Aktuální situaci se tak školy snaží vyřešit po svém. Některé dávají žákům k dispozici pevné počítače. „Pokud potřebuje žák, pak mu zapůjčujeme pevné počítače z počítačové učebny. Nabídli jsme tímto způsobem pomoc všem žákům. Jistě by ocenili spíše zapůjčení notebooků pro jejich mobilitu. Ideální by byl počet alespoň 10 kusů,“ řekl ředitel Stojanova gymnázia ve Velehradě Michal Hegr.

Základní škola svaté Voršily v Olomouci pak oslovila nadace, které by jí s dovybavením mohly pomoct. „My jako církevní škola nespadáme do programu, tudíž jsme nedostali prostředky žádné. Protože nám vznikly nadvýdaje, nemůžeme dětem z vlastních financí koupit techniku a zřizovatel na to také nemá finance, proto jsme si sehnali dvě nadace, které nám pomůžou zajistit pět notebooků,“ řekl ředitel školy Zdeněk Navrátil.

Problémy se zajištěním distanční výuky nemají jen ty církevní školy, které nakoupily techniku už před koronavirovou krizí, jako je třeba církevní základní škola v Kopřivnici. „Měli jsme vlastní tablety, notebooky i relativně nové počítače, proto jsme nyní v situaci, že můžeme vybavení žákům stále ještě půjčit,“ sdělil ředitel Základní školy svaté Zdislavy v Kopřivnici Pavel Janek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 25 mminutami

Schválení trestního zákoníku je nejisté. Na prosazení čekají i další novely

Schválení největší reformy trestní politiky za posledních patnáct let je nejisté. Vládní priorita prošla prvním čtením v prosinci, od té doby se ve sněmovně neposunula. Ústavně-právní výbor se k trestnímu zákoníku vrátí ve středu. Pokud jednání tentokrát dokončí, na plénum by se novela mohla dostat v dubnu. Změny budou poslanci podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) schvalovat nejdřív v květnu. Zkomplikovat by to mohla opozice.
před 55 mminutami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 10 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 10 hhodinami

„Věděla, pro co si jde.“ Projekt přibližuje osudy lidí popravených nacisty

Archiv bezpečnostních složek v pondělí spouští web věnovaný občanům Československa, které nacisté zavraždili na popravištích Třetí říše. Dosud nejrozsáhlejší takový projekt nejprve představí padesát biografií, další budou postupně přibývat.
před 10 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 11 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 15 hhodinami
Načítání...