Koho vysílají strany do boje o krajská zastupitelstva? Prohlédněte si interaktivní analýzu webu ČT24

V letošních krajských volbách, které se uskuteční 2. a 3. října, se o přízeň voličů uchází téměř 10 tisíc kandidátů. V přehledné analýze přináší web ČT24 přehled o tom, jaké kandidáty vysílají jednotlivé strany do boje o křesla v krajských zastupitelstvech, a srovnává je mezi sebou z hlediska několika základních charakteristik – tedy podle jejich věku, zastoupení žen nebo počtu vysokoškolsky vzdělaných kandidátů.

Ve volbách do krajských zastupitelstev se o hlasy voličů uchází 9728 kandidátů na celkově 215 kandidátních listinách. Z největšího množství stran a volebních koalic si mohou voliči vybírat v Moravskoslezském a Jihočeském kraji, a to hned z 20 kandidátních listin. Nejmenší výběr budou mít naopak voliči v Královéhradeckém kraji, kde kandiduje pouze 12 politických uskupení.

Přes 44 procent ze všech kandidátů má vysokoškolské vzdělání. Pouze třetina ze všech kandidátů jsou ženy. Uchazečům o křesla v krajských zastupitelstvech pak letos je v průměru 49 let. Tyto charakteristiky kandidátů se ale poměrně zásadně liší podle krajů a typů politických stran.

Nejvíce kandidátů nasadilo SPD a hnutí ANO

Přes 63 procent všech kandidátů tvoří v letošních krajských volbách kandidáti stran zastoupených v dolní komoře parlamentu. Z šesti tisíc kandidátů sněmovních stran jich do volebního klání nejvíce vyslalo hnutí SPD, hnutí ANO a KSČM, nejméně naopak KDU-ČSL a TOP 09.

Z mimoparlamentních stran nasadila srovnatelně kandidátů jako sněmovní uskupení strana Rozumní bývalého kandidáta na prezidenta Petra Hanniga, s odstupem pak také Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Nejméně kandidátů vyslala do voleb naopak Moravská a Slezská pirátská strana – pouze jednoho.

Pouze 17 procent kandidátek má v čele ženu

Kandidující politické strany se od sebe odlišují také v podílu žen zastoupených na kandidátních listinách. Dvě třetiny všech stran mají tento podíl mezi svými kandidáty nižší než 30 procent. Na volitelných pozicích je žen zastoupeno ještě méně – na prvních třech místech všech kandidátek je to pouze 25 procent. Jen v 17 procentech kandidátek stojí v čele žena. Nejvíce lídryň je v Jihočeském kraji, kde ženy stojí v čele pěti z dvaceti kandidátních listin.

Největší počet žen kandiduje za Demokratickou stranu zelených, jejich kandidátku tvoří ženy z více než 80 procent. Nejméně jich naopak kandiduje za Moravskou a Slezskou pirátskou stranu, za Alianci národních sil a za stranu Volte Pravý Blok.

Se zastoupením žen jsou na tom podprůměrně také sněmovní strany, kdy se podíl žen u některých z nich dokonce pohybuje na pětině z celkového počtu jejich kandidátů. Nejvíce žen na kandidátkách tak má s 27 procenty hnutí SPD a KDU-ČSL, nejméně naopak ODS a TOP 09 s 20 procenty a hnutí Trikolóra s 18 procenty.

Nejvyšší podíl vysokoškolsky vzdělaných kandidátů má Moravská a Slezská Pirátská strana, za jejich stranu ovšem kandiduje pouze jeden kandidát. Velmi vysoký podíl kandidátů s vysokoškolským diplomem tak mají hned další v pořadí Ústecké fórum občanů a KDU-ČSL – obě uskupení dosahují podílu okolo 80 procent. Naopak nejmenší podíl kandidátů s vysokoškolským titulem má se šesti procenty DSSS a se sedmi procenty Národní demokracie.

Ze sněmovních stran pak přesahuje podíl 70 procent ještě ODS a TOP 09, naopak nejmenší podíl takových kandidátů má s 37 procenty KSČM a s 23 procenty SPD.

Kandidáty Pirátů a KSČM od sebe dělí v průměru 16 let

V průměru nejstarší kandidáty vyslala do voleb Aliance národních sil, která se uchází o hlasy voličů v Jihočeském kraji. Jejich 10 kandidátům je v průměru téměř 68 let. Naopak nejmladší kandidátku s průměrným věkem 27 let má strana Mladí pro Pardubický kraj. U většiny stran se průměrný věk kandidátů pohybuje v rozmezí mezi 42 a 54 lety.

Ze stran, které se ucházejí o hlasy voličů ve všech krajích, mají v průměru nejstarší kandidáty KSČM a SPD. Naopak nejmladšími jsou z těchto stran Piráti, jejichž kandidáti mají průměrný věk přes 37 let. Věkový rozdíl mezi pirátskými a komunistickými kandidáty je tak v průměru více než 16 let.

V čele kandidátek jsou většinou starostové, hejtmani nebo jejich náměstci

Všichni kandidáti v krajských volbách mají zároveň povinnost na volebním lístku uvést svou profesi. Web ČT24 se ve své analýze zaměřil na povolání kandidátů stojících v čele jednotlivých krajských kandidátek. Z dat vyplývá, že si strany své lídry nejčastěji vybírají z řad starostů, hejtmanů, jejich náměstků nebo z krajských a komunálních zastupitelů.

Častěji zastoupeni jsou také učitelé, vysokoškolští pedagogové, ředitelé různých společností a organizací nebo podnikatelé.

Povolání lídrů krajských kandidátek
Zdroj: ČT24

Nejvíce žen kandiduje v Libereckém kraji a na Vysočině. Nejméně v Plzeňském kraji

Podíl žen na kandidátních listinách se ale neliší pouze podle stran a volebních koalic, které si kandidáty na své listiny vybírají. Vzájemně se od sebe odlišují také jednotlivé kraje. Zatímco kandidátky v Libereckém kraji a na Vysočině dosahují v průměru podílu 35 procent žen, v Plzeňském a Moravskoslezském kraji je to pouze 27 procent.

Nejvíce kandidátů s vysokoškolským vzděláním se uchází o hlasy voličů v Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji – a to téměř polovina. Naopak nejméně jich kandiduje v příhraničních oblastech v severních Čechách. Právě v Ústeckém kraji také kandidují v průměru nejmladší kandidáti ze všech krajů, naopak nejstarší kandidáti se uchází o hlasy voličů v Královéhradeckém kraji.

Do voleb v 91 letech

Nicméně nejstarším kandidátem v těchto volbách je sklář Jaroslav Hlubůček z Libereckého kraje. Ten ve svých 91 letech usiluje o křeslo za koalici Soukromníků a Svobodných. Je to tak dosud nejstarší kandidát v historii voleb do krajských zastupitelstev, ve kterých se hlasuje od roku 2000. Naopak osmnácti kandidátům je pouze 18 let, což je pro kandidaturu minimální věk.

Společně s volbami zástupců do krajských zastupitelstev proběhnou 2. a 3. října i volby do třetiny Senátu. Ty se od krajských voleb liší mimo jiné tím, že v nich zpravidla kandidují vzdělanější a starší kandidáti. Také v nich kandiduje ještě méně žen – letos je to pouze 16 procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěV Senátu se přou kvůli financování nepedagogů

V Senátu se rozhořel spor o převod financování nepedagogických pracovníků ze státu na kraje a obce, proti kterému se s peticí postavily odbory a opozice. Pokus o změnu financování mezd nepedagogů je podle kritiků nedomyšlený a uspěchaný. Předseda školských odborů František Dobšík varoval před tím, že obce s nižšími daňovými příjmy nebudou schopné zajistit odpovídající podmínky pro provoz škol. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) namítal, že záměr byl schválen už za předchozí vlády Andreje Babiše (ANO) a nikdo proti němu dříve neprotestoval.
14:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 2 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 3 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 5 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 6 hhodinami
Načítání...