Vandalové poničili část výstavy o Miladě Horákové, hrozí jim vězení

V noci na pondělí někdo poničil panely z výstavy připomínající justiční vraždu Milady Horákové a procesy 50. let v pražském parku Kampa. Případem se zabývají policisté. Vandalové se podle nich mohli dopustit trestného činu poškození cizí věci, za který v případě odsouzení hrozí až roční vězení. Na Twitteru o tom informovali policie a Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových – Museum Kampa a pražský zastupitel za TOP 09.

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24

„Odsuzuji tento šílený vandalský čin. Ukazuje se bohužel, že některým lidem není nic svaté. Takto zostudit památku obětí komunistické totality je pro mě naprosto nepochopitelné,“ uvedl Pospíšil. Policejní mluvčí Hana Křížová řekla, že byly zničeny čtyři tabule. Muzeum podle ní předběžně vyčíslilo škodu na deset až dvacet tisíc korun.

Policie zatím podle Křížové nikoho nezadržela. Policisté věc prověřili na místě a nyní budou studovat kamerové systémy a hledat svědky.

Výstava, která připomíná život političky Milady Horákové a zinscenovaný proces s ní i dalšími odsouzenými, byla na Kampě slavnostně zahájena 27. června. Na deseti panelech jsou dobové fotografie i historické dokumenty o rehabilitaci političky z roku 1989. Horáková byla oběšena před 70 lety, 27. června 1950. Byla jedinou ženou, kterou komunistická justice nechala z politických důvodů popravit.