
Události: Soud uložil za účast v konfliktu na Ukrajině podmínku
Kafka před soudem nevypovídal, v přípravném řízení však tvrdil, že na východní Ukrajině chtěl pomáhat civilistům, lidem bez domova nebo pracovat v nemocnici. „Přišlo mi nefér, že tam lidé žádnou pomoc nedostávají,“ uvedl.
Soudkyně Soňa Biskupová Fišerová však poznamenala, že humanitární pomoc na východě Ukrajiny fungovala. „Například tam působila organizace Člověk v tísni,“ upozornila.
Podle žalobce však Kafkova motivace byla jiná. Patrně se chtěl zapojit na Ukrajině do konfliktu v tankové jednotce, kde absolvoval vojenský výcvik. Následně v armádě působil jako střelec nebo řidič.
Nadsazoval informace, kamarádovi psal, že velí stovce tanků
Podle Kafkova kamaráda obžalovaný tvrdil, že Západ „nás“ chce zlikvidovat. Navíc prý Kafku viděl v tričku, které oslavovalo ruského prezidenta Vladimira Putina. „Dříve jsem se o politiku zajímal, teď už ji neřeším,“ uvedl Kafka.
Obžalovaný má základní vzdělání, pracuje jako člen ostrahy v nákupním centru. Podle svědků z jeho okolí býval od mládí agresivní a měl tendence nadsazovat některé informace. „Chtěl jsem být zajímavý,“ připustil Kafka. Například z Ukrajiny psal svému kamarádovi, že velí jednotce čítající 112 tanků, což nebyla pravda.
Česká republika povstalecké útvary řízené separatisty a Rusy neuznává. Stejně jako všechny státy světa včetně Ruska trvá na tom, že jimi ovládaná území jsou nedílnou součástí Ukrajiny.
Česká justice už v souvislosti s rusko-ukrajinskou válkou řešila případ vojáka Erika Eštua. Za účast v bojích proti Ukrajině dostal dvouletou podmínku a soudy mu odňaly vojenskou hodnost.
Místo za terorismus ho však potrestaly za službu v cizích ozbrojených silách. S tím nesouhlasí nejvyšší státní zástupce, který se dovolal. Dovolání podal i Eštu, a věcí se tak bude zabývat ještě Nejvyšší soud. Eštu argumentuje tím, že na Ukrajinu cestoval jako turista a že takzvaná Doněcká lidová republika není teroristickou organizací. Ukrajina ji za takovou označuje.