Trestní příkaz neplatí. Údajnou křivou výpověď Petra Nečase znovu projedná soud

Státní zástupce Jan Lelek podal odpor proti trestnímu příkazu, který uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) vinným z křivé výpovědi ve prospěch manželky Jany Nečasové. Soud tak bude kauzu projednávat v hlavním líčení, uvedla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková. Expremiérovi tak stále hrozí až tři roky vězení. Zrušený trestní příkaz ukládal Nečasovi roční podmínku a peněžitý trest 100 tisíc korun. Podle státního zástupce není trest v souladu s trestním řádem. Podle Nečasova právníka Adama Černého podá odpor i jeho klient.

Lelek potvrdil, že odpor podal v pondělí. Důvody, proč trestní příkaz napadl, jsou podle něj formální. Soud totiž Nečasovi uložil s peněžitým trestem i náhradní tříměsíční trest vězení pro případ, že by expremiér částku nezaplatil.

Společně s roční podmínkou to dohromady činí případných patnáct měsíců vězení, přičemž trestní řád povoluje uložit trestním příkazem maximálně roční podmíněný trest. V hlavním líčení hrozí expremiérovi za křivou výpověď až tříleté vězení. Termín zatím soud nestanovil.

Nečas podle obžaloby dvakrát nepravdivě svědčil v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, a to ve prospěch své současné manželky, někdejší vrchní ředitelky jeho kabinetu Jany Nečasové (dříve Nagyové).

Soudce může bez projednání věci v hlavním líčení vydat trestní příkaz tehdy, pokud opatřené důkazy spolehlivě prokazují skutkový stav případu. Obžalovanému smí příkazem uložit například až roční podmíněný trest, až roční domácí vězení, obecně prospěšné práce nebo peněžitý trest.

Kauza přispěla k pádu Nečasovy vlády 

Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v červnu 2013 k pádu Nečasovy vlády. Nagyová o rok dříve nezákonně nařídila zpravodajcům, aby sledovali premiérovu tehdejší manželku Radku. Justice ji za to potrestala tříletou podmínkou a desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy.

Nečase policie obvinila z křivého svědectví loni v listopadu. Soudnímu senátu totiž opakovaně tvrdil, že se na zpravodajce obrátil sám, protože se obával o bezpečí své rodiny. V odůvodnění verdiktu však zaznělo, že nemluvil pravdu a že jeho verze je v rozporu s nashromážděnými důkazy.

Nečas kvůli vyšetřování své partnerky v kauze kolem možného zneužívání Vojenského zpravodajství i kvůli podezření z podplácení exposlanců ODS nabízením „trafik“ ve státních firmách výměnou za hlasování ve sněmovně podal 17. června 2013 demisi. Tím padla celá vláda. Ve stejný den rezignoval i na funkci předsedy ODS.