V polovině června by mohl skončit zákaz vycházení bez roušek. O podrobnostech bude vláda jednat

4 minuty
Události: Od poloviny června by mohli Češi ven bez roušek
Zdroj: ČT

Přibližně od poloviny června skončí zákaz vycházení bez roušky. Potvrdil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) i jeho náměstek a epidemiolog Roman Prymula. Uvolnění by ovšem mělo platit pouze pro pobyt venku. V prostředcích hromadné dopravy a dalších uzavřených prostorách by měla být povinnost zakrývat si ústa a nos zachována. O tom, zda zůstane povinnost nosit roušky i například v obchodech, bude vláda podle Vojtěcha ještě diskutovat.

„Mohu slíbit, že pokud nedojde k zásadnímu problému, tak skutečně od poloviny června –možná i dřív. V květnu určitě chceme, aby roušky povinné byly,“ uvedl Vojtěch.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci zdůraznil, že rozvolnění pravidel pro nošení roušek musí mít logiku a racionálně vycházet z dopadů, které má na vývoj covidu-19 předchozí rušení restrikcí. Konkrétně se podle něj rozhodne až příští měsíc, kdy už budou k dispozici statistická data po poslední vlně uvolnění na konci května.

Orientační termín 15. červen vychází podle Adama Vojtěcha z doporučení epidemiologické pracovní skupiny. Prymula konstatoval, že je třeba systematické řešení. Nemá podle něj logiku nutit nosit roušky někoho, kdo jde sám v lese, ale nelze na druhou stranu jednat neuváženě.

O tom, kde všude zůstane zakrývání úst a nosu povinné, bude vláda podle ministra zdravotnictví ještě jednat. Zatím hovoří o prostředcích MHD nebo úřadech. O obchodech se povede diskuse – je v nich totiž lépe než v dopravních prostředcích možné dodržovat požadované rozestupy.

Adam Vojtěch také na svém účtu na Twitteru uvedl, že zavedení povinného nošení roušek bude muset vláda nejspíše znovu zvážit na podzim s nástupem období respiračních onemocnění.

Povinnost nosit roušku platí od 19. března

Nošení roušek je jedním z mimořádných opatření, které přijalo ministerstvo zdravotnictví na základě zákona o ochraně veřejného zdraví a která budou platit i po ukončení nouzového stavu. Zakrývání dýchacích cest se podle ministra osvědčilo jako účinná prevence proti šíření nákazy. Své spoluobčany tím chrání třeba i lidé, kteří mají nákazu, ale neprojevují se u nich žádné příznaky covidu-19.

Zákaz pohybu na veřejnosti bez ochranných prostředků dýchacích cest platí v Česku od 19. března. Za ochranné prostředky se považují roušky, respirátory, ústenky, šátky, šály, nákrčníky či jiné prostředky, které brání šíření kapének.

Výjimku mají například děti v mateřských školách nebo dětských skupinách, řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo. 

  • Povinné zakrývání nosu a úst na veřejnosti zavedlo plošně s většími či menšími výjimkami přes sedmdesát států.
  • Téměř padesát dalších jej buď nasadilo v nejpostiženějších regionech, nebo roušky alespoň doporučuje.
  • Přes osmdesát procent světové populace žije v zemích, které se rozhodly svým občanům nošení roušek buď částečně nařídit, nebo alespoň doporučit. Patří mezi ně i pětice těch nejlidnatějších: Čína, Indie, Spojené státy, Indonésie a Pákistán, které mají dohromady přes tři půl miliardy obyvatel.
  • V Evropě patřily k nejrychlejším při zavádění roušek státy ve středu kontinentu. Každý ze sousedů Česka má ale své vlastní podmínky a někde je nošení roušek povinné jen při specifických příležitostech.
  • Například v Řecku a ve Španělsku k zavedení povinnosti nosit roušky přistupují až po uvolnění jiných opatření
  • Naopak skandinávské země nebo Velká Británie povinnost nosit roušky stále nemají

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
10:55AktualizovánoPrávě teď

ŽivěSenát chce zakázat pořizování tlumičů pro krátké palné zbraně

Senát chce od příštího roku zakázat rekreačním a sportovním střelcům, aby si pořizovali tlumiče pro pistole a revolvery k běžnému užití. Zároveň navrhl umožnit, aby si tito střelci mohli tlumiče půjčovat na střelnicích od jejich provozovatelů kvůli omezení hluku. Vyhověl tak nejčastější námitce odpůrců zákazu. Změnu nyní posoudí sněmovna, která před měsícem přísnější zákaz tlumičů odmítla. Vzápětí se horní komora začala věnovat reformě sociálních dávek.
09:01Aktualizovánopřed 28 mminutami

Soud rehabilitoval Milana Tomise. V roce 1989 jej poslal do vazby Igor Stříž

Uvalení vazby na svědka Jehovova v roce 1989 kvůli odepření vojenské služby bylo nezákonné, uvedl soud. Do vazby jej poslal tehdejší prokurátor Igor Stříž, který mezi lety 2021 a 2025 působil jako nejvyšší státní zástupce.
před 35 mminutami

Soud schválil dohodu o vině a trestu dvěma podnikatelům z kauzy Dozimetr

Podnikatel Pavel Dovhomilja viněný v kauze Dozimetr dostal peněžitý trest dva miliony korun. Obvodní soud ve středu schválil dohodu o vině a trestu, kterou muž uzavřel se státním zástupcem. Dohodu o vině a trestu schválil soud i mezi žalobcem a dalším v případu viněným podnikatelem Zakaríou Nemrahem, jemuž uložil peněžitý trest tři miliony korun.
10:09Aktualizovánopřed 38 mminutami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 55 mminutami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 1 hhodinou

U superdávky počítáme s půlročním přechodným obdobím, řekl Jurečka

V říjnu by se změna dotkla toho, kdo o takzvanou superdávku žádá poprvé, jinak počítáme s půlročním přechodným obdobím, sdělil v úterním Interview ČT24 s Terezou Kručinskou ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s reformou sociálních podpor. Tu ve středu projednává Senát. Ministr předpokládá podrobnou debatu, ale doufá, že horní komora návrh schválí. Zmínil, že přesnou výši dávky by lidé zjistili až 1. října, kdy má zákon vejít v platnost.
před 1 hhodinou

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
před 2 hhodinami
Načítání...