Stát podpoří českou ekonomiku sumou 1,2 bilionu korun, slibuje Schillerová

Na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) poputuje celkem 1,19 bilionu korun. Z toho přímá podpora je 216 miliard a záruky na úvěry přes 951 miliard korun. Do sumy jsou podle ministryně započítány také různé daňové odklady a záruční schémata. Částku i opatření ministersva financí zpochybnil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura v úterním pořadu České televize Události, komentáře, kde společně s ministryní financí vystoupil.

Video Události, komentáře: Stát vydal na podporu ekonomiky 1,2 bilionu korun
video

Události, komentáře: Stát vydal na podporu ekonomiky 1,2 bilionu korun

Zdroj: ČT24

Dalších 22 miliard korun odhaduje ministerstvo jako stimul ekonomiky díky odkladu záloh na daních nebo odkladu elektronické evidence tržeb (EET). „To představuje 20,7 procenta HDP a řadí nás nejen na evropské úrovni mezi země, které do záchrany své ekonomiky uvolňují naprosto nejvíce,“ uvedla Schillerová.

Podle úterního vyjádření ekonomů z občanské iniciativy KoroNERV-20 ale Česká republika doposud investovala do záchrany ekonomiky postižené koronavirovou krizí výrazně nižší částky než jednotlivé členské státy EU.

Přitom upozornili, že Německo, Francie, Velká Británie, Nizozemsko, Maďarsko a Polsko investují do záchrany ekonomiky výrazně větší částky, než zatím schválila česká vláda.

Podpůrné programy nefungují, tvrdí Stanjura 

„Jsou to úplně fantasmagorická čísla. Podpůrné programy nefungují, zejména malí podnikatelé si stěžují, že jejich žádosti jsou zamítány,“ reagoval na prohlášení ministryně šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. „Máme tu velké tiskové konference, kde se házejí miliardy sem a tam, ale nic se k lidem nedostane,“ dodal.

Opoziční občanští demokraté v úterý navrhli kvůli dlouhodobým dopadům koronavirové epidemie na ekonomiku odložit platby daně z přidané hodnoty do konce ledna příštího roku, snížit sociální odvody a všechny služby zařadit mezi plátce nižší –⁠ desetiprocentní –⁠ sazby DPH.

Podobné návrhy předložili i ekonomové z občanské iniciativy KoroNERV-20, kteří vyzvali vládu, aby poskytla malým a středním podnikům a osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) větší přímou pomoc v podobě odkladu plateb DPH a sociálního pojištění minimálně do ledna 2021 nebo plošně poskytla garantované úvěry pro zasažené sektory.

Podle Babiše by stát mohl firmy podpořit až bilionem korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) 18. března uvedl, že vláda by mohla na základě analýz poskytnout na podporu podnikatelů a firem postižených šířením koronaviru až jeden bilion korun.

Na přímou pomoc by podle něj mělo směřovat zhruba sto miliard a na záruky 900 miliard korun. Vláda tento týden už podruhé zvýšila schodek letošního státního rozpočtu, a to na 300 miliard korun.

Schillerová: Důvod k prodloužení nouzového stavu nevidím

Schillerová v pořadu zároveň uvedla, že nevidí důvod k tomu, aby se prodlužoval nouzový stav. „Máme zde zdravotní zákon, opatření můžeme ustanovovat pomocí něho nebo jiných zákonů,“ popsala.

Stanjura s ministryní financí souhlasil s tím, že brzký konec nouzového stavu je dobrá zpráva pro české občany.