Třináctá a čtrnáctá Zemanova milost. Jedna kvůli nemoci vězně, druhá za záchranu života

Muž, který neplatil alimenty, a druhý, který byl odsouzen za ohrožení pod vlivem omamné látky, jsou volní. Prezident Miloš Zeman jim udělil milost. V jednom případě své rozhodnutí zdůvodnil vážnou nemocí vězně, ve druhém tím, že poskytnutím první pomoci zachránil život další osobě.

Když se Miloš Zeman ujal úřadu, avizoval, že bude udělovat milosti pouze výjimečně a jen lidem, kteří jsou ve velmi vážném zdravotním stavu. V případě třinácté milosti, kterou od roku 2013 udělil, ale připustil, že tuto podmínku omilostněný vězeň nesplňuje. Přesto je přesvědčen, že je namístě předčasně ho propustit z vězení, protože zachránil život jinému člověku, když mu poskytl první pomoc.

„Pan prezident považoval za správné ocenit tento mimořádný a chvályhodný skutek tím, že omilostněnému prominul zbytek nepodmíněného trestu odnětí svobody uloženého mu za přečiny zanedbání povinné výživy,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dodal, že muž si již odpykal větší část trestu.

Ve druhém, podle mluvčího již standardním případě jde o vážně nemocného vězně, který utrpěl srdeční selhání. „Došlo k nezvratnému poškození srdečního svalu a zároveň k vyčerpání ostatních léčebných metod s tím, že jedinou léčebnou možností je transplantace srdce,“ upřesnil mluvčí hlavy státu.

Muž byl odsouzen za maření výkonu úředního rozhodnutí a za ohrožení pod vlivem omamné látky, ve vězení však kvůli svému zdravotnímu stavu není. Soud mu odkládá nástup do výkonu trestu. Milost se podle Ovčáčka týká pouze trestu vězení. Omilostněný muž má zároveň uložený tříletý zákaz řízení, který stále platí.

Milost dostali od prezidenta Zemana hlavně vážně nemocní, výjimek ale bylo víc

Miloš Zeman v minulosti omilostnil například vězně trpící rakovinou, vážnou duševní chorobou nebo člověka, který přišel o končetiny, v řadě případů Hrad obecně uvedl, že zdravotní stav odsouzeného byl závažný.

Podmínka, že nynější prezident omilostňuje pouze nemocné, však neplatí absolutně. V roce 2016 dostala po výzvě papeže Františka ke konci Svatého roku milosrdenství milost žena odsouzená pro zpronevěru. Byla zdravá, ale starala se ve vězení o dítě. To by po třetích narozeninách muselo od matky, kdyby žena milost nedostala.

O dva roky později dostal milost muž, který pod vlivem omamné látky způsobil dopravní nehodu, při níž zahynula jeho manželka i syn. Prezident zdůvodnil jeho omilostnění tím, že jeho další potrestání vnímá jako nadbytečné a kruté, přihlédl k tomu, že muž má ještě nezletilé dítě, které přišlo o matku a sourozence.

Největší pozornost ale vzbudilo podmíněné omilostnění doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka na jaře 2017. Kajínek strávil za mřížemi 23 let, milost dostal pod podmínkou, že se sedm let nedopustí trestného činu. Miloš Zeman později uvedl, že další takovou milost by už neudělil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 3 mminutami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 33 mminutami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 7 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 9 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 9 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 9 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 13 hhodinami
Načítání...