Zedníci a instalatéři chybí firmám i lidem. Cena jejich práce prudce vzrostla

Kvůli nedostatku kvalifikovaných lidí řemeslné práce v Česku zdražují. Na obkladače nebo instalatéra lidé mohou čekat i půl roku. A nejspíš se to jen tak nezlepší: zájem o studium těchto oborů stoupá v posledních letech jen mírně, a to i kvůli demografické křivce. Na nedostatek učňů a odborných pracovníků – a ve výsledku i řemeslníků – si stěžují nejen zákazníci, ale také zaměstnavatelé.

Video Události
video

Události: Zedníci a instalatéři chybí firmám i lidem

Za poslední čtyři roky narostla poptávka po rekonstrukcích skoro o 40 procent. Práce přibyla i malířům, zedníkům nebo třeba instalatérům. Chybí ale pracovníci. Řemeslné firmy i proto zdražují: od roku 2016 vzrostla podle zkušeností portálu, který sdružuje část firem, cena u zednických prací skoro o dvě třetiny. Třeba rekonstrukce domu pak podle dat serveru NejŘemeslníci.cz vyjde o polovinu dráž. 

Čtyři pětiny zákazníků si pak podle serveru myslí, že je těžké sehnat řemeslníka. Zhruba třem čtvrtinám nevadí připlatit si za kvalitní práci. Nespokojená s její jakostí byla čtvrtina.

Nedostatek lidí je vidět i na údajích personálních agentur: na řadu inzerovaných pozic se hlásí stále míň lidí. Třeba v roce 2010 na nabídku zareagovalo podle společnosti Profesia v průměru 22 automechaniků, o rok později ještě víc než dvakrát tolik. Loni už se ale na inzerát ozvalo v průměru jen 3,5 zájemce. Podobně se situace vyvíjela u pozicí pro svářeče, tam byl nejmenší zájem předminulý rok.

Vedle lidí, kteří potřebují řemeslníka, se s nedostatkem vyučených pracovníků potýkají i firmy. Některé se proto snaží o své zaměstnance pečovat, protože při odchodu pracovníka mají problém ho nahradit.

„Jsou dlouhé čekací lhůty na řemeslné firmy, v některých kategoriích a oborech je takřka nemožné dostat relevantní nabídku od řemeslníka. Obecně se dá říci, že je velký problém se všemi opravami a servisy,“ popsal výkonný ředitel serveru Nejřemeslníci.cz Martin Ekrt.

Učňů je málo, zájem firem enormní

Starší řemeslníci totiž odcházejí do důchodu, mladší je nestačí nahrazovat. Zájem o některé učební obory je stále minimální a na trhu práce tak chybí hlavně profese spojené se stavebnictvím. Třeba na zedníky-obkladače se loni v Česku učilo 1985 žáků, na klempíře 1024 žáků. Na tesaře to bylo necelých osm stovek a na pokrývače jen pětačtyřicet žáků.

„Zájem o žáky je veliký, skoro ty učně trhají ze školy. Potřebovali bychom víc učňů, abychom uspokojili firmy,“ potvrzuje vedoucí učitel odborného výcviku pro individuální výuku Milan Lavický.

Ještě před pěti lety bylo učňů ve školách přes 90 tisíc, loni už skoro o devět tisíc míň. „Nejmenší zájem je o takzvané střechařské obory, to znamená klempíř, pokrývač, částečně tesař,“ doplnil ředitel SOŠ Jarov Miloslav Janeček.

Ministr plánuje zavést mistrovskou zkoušku

Úbytek absolventů učebních oborů souvisí i s demografickým vývojem, teprve v poslední době se situace začíná mírně zlepšovat. Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) ale nejde současný nedostatek řemeslníků vyřešit hned. Pomoci má nový předmět technika na základních školách, lepší spolupráce firem a odborných škol i zavedení mistrovské zkoušky.

„S trochou nadsázky je to jakýsi doktorát pro řemeslníka, kterým se prokáže. A bude patrné, že zákazník má co do činění s tím nejschopnějším člověkem v daném oboru,“ plánuje Havlíček.