Potvrzeno. V Česku je druhé ohnisko ptačí chřipky, tentokrát ve velkochovu

V Česku je druhé ohnisko ptačí chřipky. Nemoc se podle ministerstva zemědělství objevila v komerčním velkochovu v Moravanech na Pardubicku, zatím ale ještě není zjištěn konkrétní subtyp chřipky. Může však dojít i na likvidaci velkochovu, potvrdil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). První výskyt ptačí chřipky v Česku po třech letech byl zaznamenán letos v lednu v malochovu na Žďársku.

„Máme potvrzený druhý letošní výskyt nákazy ptačí chřipky v České republice. Ta nákaza je potvrzená v komerčním chovu v okrese Pardubice. V tuto chvíli ještě nemáme zjištěný konkrétní subtyp chřipky,“ potvrdil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

„My jako Pardubický kraj jsme připraveni svolat bezpečnostní radu, na které se projednávají nařízení navržená veterinární správou a samozřejmě, může se to týkat i likvidace velkochovu. Ale toto nařízení přichází až na základě rozhodnutí veterinární správy,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Jak informoval krajský reportér České televize Vlastimil Weiner, ředitel krajské veterinární správy v Pardubickém kraji Josef Boháč o pár hodin dříve potvrdil, že podezření na výskyt ptačí chřipky v chovu krůt společnosti Moras v Moravanech je velmi vážné, ale čekalo se na poslední výsledky z laboratoří. V ohrožení je až 120 tisíc kusů drůbeže.

Samo ministerstvo v tuto chvíli podle mluvčího Vojtěcha Bílého zjišťovalo ke zmíněnému výskytu ptačí chřipky podrobnosti. Veřejnosti je úřad oznámí v pondělí na tiskové konferenci, které se zúčastní ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. 

První výskyt letos hlásila Vysočina

První výskyt ptačí chřipky od roku 2017 byl zaznamenán letos ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v malém chovu se 12 slepicemi a třemi kachnami. Veterináři v nakaženém chovu utratili drůbež, která sama neuhynula. Utratili také 12 slepic zasaženého chovu dvou sousedů. Ty ale podle následných testů nakažené nebyly, takže se Štěpánov vyhnul plošnému vybíjení drůbeže.

Veterinární správa v pondělí v přibližně tříkilometrovém pásmu kolem Štěpánova nad Svratkou zmírnila mimořádná opatření pro chovatele drůbeže, která jim uložila 20. ledna po zjištění chřipky. Další nemocní ptáci tam od té doby nalezeni nebyli, negativní byly i kontrolní vzorky, které tam veterináři před týdnem odebrali ve 20 hospodářstvích.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.