Bez učebnice se dá naučit i 17 jazyků, ukazuje hyperpolyglotka, která dělala „trapné chyby“ v korejštině

8 minut
Události, komentáře: Znalost 17 jazyků
Zdroj: ČT24

Eva Spekthorstová pochází z česko-holandské rodiny. Doma hovořili převážně česky a německy, ona sama se ale postupně učila další a další jazyky. Nyní jich ovládá sedmnáct včetně turečtiny, korejštiny, řečtiny, norštiny, japonštiny nebo čínštiny. V nejbližší době se chce navíc pustit do arabštiny. Hlavní pohnutka? Domluvit se s lidmi jejich rodnou řečí. Spekthorstová byla hostem Událostí, komentářů.

Mladá studentka rozhodně nepatří mezi ty, kteří by si vystačili se znalostmi angličtiny. Naopak své „jazykové portfolio“ neustále rozšiřuje, aby se mohla s lidmi po celém světě domluvit jejich rodnou řečí. „Když s někým mluvím jeho mateřským jazykem, jde to přímo do srdce. Zbožňuji, když vidím jejich reakce, když začnu mluvit jejich jazykem.“

Jako první se ze skupiny těch „méně tradičních“ jazyků naučila korejštinu. „Zaujalo mě, že korejština je ohledně fonetiky samostatná. Není ničemu podobná, ani japonštině, ani čínštině.“ Zvládnout nástrahy korejského jazyka nakonec Evě Spekthorstové trvalo rok.

A od korejštiny byl jen malý krok – překvapivě – k turečtině. „Tu bych bez korejské gramatiky nepochopila. Zní to divně, ale korejská gramatika je úplně stejná jako ta turecká.“

Bez učebnice

A jak se dá naučit sedmnáct jazyků? Překvapivě i bez učebnice. Ty totiž podle Evy Spekthorstové obsahují i slovíčka, která nejsou v praxi příliš používaná a při učení jen zdržují.

„První týden, když se začnu jazyk učit, poslouchám jenom filmy nebo hudbu, abych si naposlouchala fonetiku. To je nejdůležitější složka jazyka. Pak se kouknu na 250 nejdůležitějších slovíček a sto nejdůležitějších sloves. Postupně začnu mluvit a je mi jedno, jestli dělám chyby, protože ty postupem času mizí.“

Právě kvůli strachu z chybování se mnoho lidí ostýchá v cizím jazyce začít mluvit a v učení pak pokročí jen stěží. „Aby někdo mluvil jazykem, musí dělat chyby. Protože dokud je neudělá, neuvědomí si, že to říká špatně. Prostě se musí dostat ze své komfortní zóny,“ radí Spekthorstová a zároveň se smíchem přiznává, že ona dělala v korejštině ze začátku „trapné chyby“.

Každý den všechny jazyky procvičit

Aby si znalosti udržela, snaží se každý den alespoň patnáct minut každý jazyk procvičovat. „Chci se s někým bavit, psát si, volat. Pokouším se nezapomenout i tím, že poslouchám hudbu na YouTube a dívám se na filmy.“

Další položkou na seznamu řečí, kterými chce tato mladá hyperpolyglotka vládnout, je arabština. Před tou má ale velký respekt. Svou bohatou znalost jazyků chce jednou zúročit při studiu archeologie. „Hlavně chci zkoumat dialekty a staré jazyky, například etruštinu,“ plánuje. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 6 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 7 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 8 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 14 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 18 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 21 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 21 hhodinami
Načítání...