Ministerstvo chce zavést elektronické žádanky na vyšetření. Měly by zkrátit čekání

4 minuty
Zkrátit čekání a zajistit větší dostupnost lékařů. Dvě novinky, o které usiluje ministerstvo zdravotnictví
Zdroj: ČT24

Elektronické žádanky na vyšetření a pravidelné zveřejňování objednacích lhůt na prohlídky jsou dvě novinky, které mají podle ministerstva zdravotnictví pacientům lépe zajistit dostupného lékaře a zkrátit čekání. Resort o nich teď vyjednává s doktory i pojišťovnami, protože ty mají podle zákona dodržování lhůt hlídat. A pokud se strany nedomluví, dá tuto povinnost ještě letos zákonem.

Jedním z nejvytíženějších oborů je třeba ortopedie, kde se dlouho čeká hlavně na kloubní náhrady. Například v pražské nemocnici Na Bulovce začíná denní směna v ortopedické ambulanci už v sedm ráno, objednaných pacientů jsou desítky a kolem jedenácté dopoledne už je plno.

„Je standardem, že zůstáváme po pracovní době, pracujeme, dokud nejsou všichni pacienti ošetřeni. Někdy tady jsme do šesti, do sedmi do večera,“ konstatuje místní ortoped Jan Lesenský.

Pacienti se tak k vyšetření dostávají zhruba po měsíci až čtyřech čekání, záleží na náročnosti prohlídky. A na některé plánované zákroky si počkají i přes půl roku. „Jsou čekací doby i delší než osm měsíců na totální endoprotézu. Nejdelší čekací doby jsou na místech, která jsou žádaná,“ vysvětluje ředitel Bulovky Jan Kvaček.

A žádaná je třeba také dětská urologie Všeobecné fakultní nemocnice, tady pacienti musejí vydržet ještě déle. „Jsme jediné centrum v republice. Čekací doba je až v řádu let,“ upřesňuje ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl.

Dostupnost vyšetření
Zdroj: ČT24

Jinde lhůty protahuje zase nedostatek lékařů nebo přístrojů. Na Blanensku se donedávna dlouho čekalo například na vyšetření magnetickou rezonancí. Pomohl nákup nové a podle mluvčí Nemocnice Blansko Kateřiny Ostré se dostupnost na toto vyšetření zkrátila z dvou až tří měsíců na dva až čtyři týdny.

Vize elektronických žádanek

Maximální lhůty u vybraných zákroků určuje nařízení vlády a plnění mají zajistit pojišťovny. Ministerská kontrola ale ukázala, že o tom nemají dostatečný přehled. „Neexistuje žádný systém pro sledování objednacích lhůt,“ potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Pomoci by měly nově také čistě elektronické žádanky. Jejich kód by měla dostat automaticky i pojišťovna, a mít tak informaci o běžících lhůtách co nejdříve. Pojišťovny ale tvrdí, že jim nechybí data, ale právě jejich rychlé sdílení.

„Pomohlo by zjednodušení dat tak, abychom mohli reagovat velmi rychle,“ uvádí ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. „Potřebujeme jasně evidovat moment, kdy žádanka byla vystavena, abychom mohli sledovat délku, za jak dlouho se pacient dostane k vyšetření. To teď schopni nejsme,“ potvrzuje ministr zdravotnictví.

O žádankách bude i se zdravotníky jednat speciální komise na konci ledna. Ambulantní specialisté už teď chtějí záruku, že elektronizace nezbaví pacienta možnosti svobodné volby lékaře. „Nemůže mu být bráněno v tom, že dostane fyzicky žádanku a přinese mu ji,“ zdůraznil předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

Ministerstvo teď čeká, jestli se zdravotníci a pojišťovny dohodou na metodice dobrovolně, v opačném případě dá ještě letos povinnost zákonem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 4 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 50 mminutami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 59 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 1 hhodinou

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 4 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 6 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 9 hhodinami
Načítání...