Sirény připomněly tragickou střelbu v ostravské nemocnici. Lidé mohou přispívat v několika sbírkách

V Česku se v poledne rozezněly sirény k uctění památky obětí střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava. Útočník před týdnem zastřelil v čekárně na poliklinice šest lidí, sedmou obětí se stala žena, která po dvou dnech podlehla těžkým zraněním. Sirény zněly dvě minuty a dvacet vteřin. Veřejnost může pomoci pozůstalým hned v několika sbírkách.

Souvislý nepřerušovaný tón vydávalo přes osm tisíc sirén po celém Česku. Naposledy se takto rozezněly před rokem v prosinci, kdy připomněly třináct obětí důlního výbuchu ve Stonavě na Karvinsku.

Tragickou událost připomínají spontánní pietní místa před budovou nemocnice. Památku obětí uctili minutou ticha ostravští a krajští zastupitelé, střelbu si připomněli i fotbalisté a fanoušci během sobotního utkání mezi Baníkem Ostrava a Spartou Praha. Uskutečnila se také smuteční mše v nemocnici.

V úterý zůstaly po setmění v Ostravě stejně jako před týdnem zhasnuté tři městské dominanty – radniční věž, most Miloše Sýkory i Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice. Zhasla také sváteční výzdoba na Prokešově náměstí, popisuje mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská a připomíná, že na radnici Moravské Ostravy a Přívozu je stále k dispozici kondolenční kniha. Tu ve vestibulu polikliniky už lidé zaplnili.

4 minuty
Události: Sirény připomněly střelbu v ostravské nemocnici
Zdroj: ČT24

Sbírku uspořádala nemocnice, Vězeňská služba i univerzita

Pozůstalé obětí může veřejnost podpořit v několika sbírkách. Finanční dary přijímá například Fakultní nemocnice Ostrava. Podle náměstka ředitele Josefa Srovnala dosud téměř čtyři tisíce dárců zaslaly na sbírkový účet přes tři miliony korun.

Nemocnice zatím nerozhodla, jak s vybranými prostředky naloží. „Budeme reflektovat názory dárců i těch, kteří byli postiženi touto událostí, a našich zaměstnanců,“ slibuje Srovnal.

Na sobotním ligovém utkání mezi Baníkem a Spartou fanoušci vybrali zhruba 330 tisíc korun. K charitativní akci se připojil i samotný ostravský klub, který pozůstalým věnoval 150 tisíc korun. Další peníze mezi sebou vybírají hráči a zaměstnanci klubu.

7 minut
Petr Dohnal: Vězeňskou službu událost silně zasáhla
Zdroj: ČT24

Nemocnice nadále nabízí psychologickou podporu nejen svým zaměstnancům, ale všem, kterých se tragédie minulé úterý jakkoli dotkla.

Radim Němec, který pracuje na psychiatrickém oddělení, byl jedním z prvních, kteří podporu kolegům poskytovali krátce po střelbě. „Přetrvává v některých strach, úzkost, nespavost. Když procházím budovou polikliniky, vyvolává to ve mně trochu nejistotu a takovou ostražitost,“ přiznává Němec.

Podobné pocity potom popisují i ostatní zdravotníci a mnozí pacienti. „Všechny nás to zasáhlo, byla to pro nás strašná zpráva,“ doplňuje vedoucí lékař chirurgické kliniky z FN u svaté Anny v Brně Petr Vlček.

Střelec zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky. Pacienty střílel z nelegálně držené zbraně z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Z nemocnice se střelci podařilo odejít před příjezdem policie. Později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice.

Muž zabil šest lidí, další tři zranil. Dva zranění muži už byli propuštěni z nemocnice do domácí péče. Třetí zraněnou byla žena, která zemřela ve čtvrtek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 41 mminutami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 3 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 6 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 9 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 10 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 10 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 11 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...