Třetí ministerstvo ANO mění vedení, Válková měla řadu potíží

Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) po roce ve funkci rezignovala. Od začátku března resort převezme nový ministr, Babiš si na tomto místě přeje jejího prvního námestka Roberta Pelikána. Válková k sobě přitáhla první kauzu hned po dvou měsících, tehdy šlo o výroky k situaci za protektorátu. Od té doby se nezbavila spekulací o jejím odvolání. Přečtěte si, jak probíhal její rok na ministerstvu:

Helena Válková nastoupila do funkce ministryně spravedlnosti 29. ledna loňského roku. Mnohokrát čelila kritice jednak za svou personální politiku, která prý vedla k destabilizaci ministerstva, a jednak za neplnění legislativních úkolů. Spory s podřízenými a negativní publicitu jí v létě vytýkal i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). 

Válková na sebe upozornila už loni v březnu, když pro zpravodajský server Echo.24 prohlásila, že za protektorátu se Čechům „zas tolik nedělo“. Kvůli tomu to ostře schytala od opozice - podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska tím necitlivě urazila oběti okupace. Místopředseda ODS Martin Kupka zase řekl, že Válková svými slovy popřela utrpení tisíců Židů. Naopak se jí zastal předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Sama Válková se pak za svůj výrok omluvila s tím, že byl vytržen z kontextu. Měla prý na mysli to, že Čechy a Morava na rozdíl od jiných zemí nebyly válečným územím.

Helena Válková rezignovala 10. února 2015. Přečtěte si, jaké komplikace provázely její demisi.

Válková odvolala šéfa Vězeňské služby i své dva náměstky

Počátkem dubna odvolala Válková generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala. Svůj krok vysvětlovala tím, že prý ztratila důvěru v jeho schopnost vykonávat funkci a zajistit nezbytnou reformu vězeňství. S Dohnalem ale zahájila řízení o odvolání z funkce už v únoru – tedy velmi krátce po svém nástupu na ministerstvo. Šéf Vězeňské služby prý nezajistil podmínky pro konání ministerské kontroly. Navíc prý audit zjistil vážné nedostatky v hospodaření. Od konce loňského dubna vede Vězeňskou službu Pavel Ondráška. 

Krok Válkové však kritizovali zástupci dalších stran ve sněmovně a za Dohnala se postavilo několik desítek ředitelů věznic. Sám Dohnal prohlásil, že je jeho odvolání v rozporu se zákonem, a podal proti němu rozklad. Jedním z Dohnalových argumentů bylo, že mu ministryně Válková kladla za vinu i údajné nesrovnalosti z let, kdy ještě v čele Vězeňské služby nestál. Ministerstvo spravedlnosti ale jeho rozklad neprojednalo – Dohnal proto v září prohlásil, že na úřad podá správní žalobu pro nečinnost a úmyslné průtahy v řízení. 

Hana Marvanová a Helena Válková
Zdroj: Kateřina Šulová/ČTK

K další personální změně došlo na ministerstvu spravedlnosti počátkem června, kdy po několikaměsíčních sporech s Válkovou rezignovala její první náměstkyně. Ve funkci tak působila jen čtyři měsíce, přitom to byla Válková, jež Marvanovou na ministerstvo přivedla. Válková tvrdí, že jádrem sporu byla neochota Marvanové respektovat její pozici šéfky ministerstva. Marvanová pro změnu tvrdí, že za jejím odchodem stály nátlakové skupiny z justice či advokacie. Podle médií se ženy neshodly například na snížení odměn advokátů a jmenování některých soudních funkcionářů.  

  • Mezi Válkovou a Marvanovou se rozhořel také spor o to, zda měla Marvanová oprávnění jednat s BIS. Tajná služba prý Marvanovou varovala před prorůstáním klientelistických sítí do některých krajských soudů. Marvanová tvrdila, že měla pověření ministryně a její tvrzení podpořil i náměstek pro vězeňství Pavel Štern, Válková a další členové vedení úřadu to však odmítli.

Loni v červnu skončil na ministerstvu také náměstek pro vězeňství Pavel Štern. Vyhrotily se tím spory okolo tendru na elektronické náramky pro domácí vězně, který Válková zastavila. Ministryně uvedla, že má pochybnosti o transparentnosti řízení, protože jí Štern odmítl poskytnout podrobnější informace k výběrovému řízení. Chtěla znát konkrétní nabídky firem, protože se jí ceny zdály vysoké. Jenže podle Šterna požadovala ministryně informace, na které nemá nárok. Obrátil se kvůli tomu na protikorupční policii. Podle něj se Probační a mediační služba zavázala, že nabídky nezveřejní a využije je pouze pro svou pracovní skupinu. 

Právě po odvolání Šterna přišlo varování od premiéra Sobotky: „Paní Válková má podle mého názoru poslední šanci, aby prokázala, že je schopna bez opakované negativní medializace řídit ministerstvo a plnit vládní program.“ Hnutí ANO i jeho šéf Andrej Babiš se ale za Válkovou postavili.  

Andrej Babiš a Helena Válková
Zdroj: Kateřina Šulová/ČTK

Zákon o státním zastupitelství se ještě bude předělávat

Na Válkovou se snesla kritika také kvůli připravovanému zákonu o státním zastupitelství, který měl být podle legislativního plánu Sobotkovy vlády předložen loni v červenci. Válková ho nakonec představila v listopadu a schytala kvůli němu kritiku ze strany státních zástupců, opozice i dalších koaličních stran.

Proti návrhu se ohradil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman: „Bál bych se, že se dostane státní zastupitelství do područí ministra. V důsledku toho může docházet i k ovlivňování kauz a jejich neřešení.“ Výhrady měl i šéf legislativní rady vlády Jiří Dienstbier (ČSSD): „Myslím, že povedeme ještě velkou diskusi o tom, jaký vliv má mít ministerstvo spravedlnosti na jmenování státních zástupců.“

Pokud by navíc zákon začal platit, tak by museli do tří let skončit ve funkcích vedoucí státní zástupci. Ministerstvo to vysvětlovalo tím, že řada z nich působí ve funkcích i 15 nebo 20 let, což prý není optimální. Výměna by se ovšem dotkla i vrchních státních zástupců Lenky Bradáčové a Ivo Ištvana, kteří řeší složité kauzy často sahající do nejvyšších pater politiky nebo byznysu.  

Válková po týdnu slíbila úpravy v kritizovaném návrhu, s předsedou Legislativní rady vlády Jiřím Dienstbierem (ČSSD) se dohodli, že se ministryně zcela vzdá vlivu na jmenování předsedů nově zaváděných Speciálních státních zastupitelství, která se mají specializovat na boj s korupcí. Speciální zastupitelství mají mít dvě úrovně, Válková zatím trvá na zavedení obou. I tady ale připouští kompromis.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěPoslanci projednají zpřísnění migračních pravidel

Sněmovna má na čtvrtečním programu jednání, který již schválila, koaliční novelu se zpřísněním azylových a migračních pravidel. Na mimořádné schůzi svolané z podnětu vládního tábora by měli poslanci posoudit ve druhém čtení mimo jiné i zákaz prodeje zábavní pyrotechniky na tržištích a ve stáncích.
09:00Aktualizovánopřed 2 mminutami

Ředitelem ČT chce být 21 lidí, mezi nimi právník Rozehnal či exposlanec Frankl

Do výběrového řízení na generálního ředitele České televize (ČT) se přihlásilo 21 zájemců. Jsou mezi nimi lidé z mediální sféry, manažeři či podnikatelé. Konečný počet uchazečů se ale ještě může změnit, některé přihlášky totiž vykazují nedostatky. Vyplývá to z informací, který dnes Rada ČT zveřejnila na webu. Tendr vypsala poté, co na začátku května odvolala po roce a půl ve funkci Jana Součka. Kromě jmen, která se už v minulých dnech objevila v médiích, je na seznamu kandidátů například bývalý člen představenstva společnosti CETIN a někdejší poslanec Michal Frankl, bývalý místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Hynek Brom, který letos krátce vedl Součkovu kancelář, mediální právník Aleš Rozehnal a účastníci minulé volby, architekt Ondřej Vrbík a živnostník Ondřej Cón.
10:20Aktualizovánopřed 4 mminutami

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Není jisté, zda jihokorejská KHNP prodlouží platnost své nabídky na nové jaderné bloky v Dukovanech, firma se teprve rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
11:10Aktualizovánopřed 12 mminutami

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 1 hhodinou

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 5 hhodinami

Normalizační prezident Husák zažil pád režimu, který sám pomáhal budovat

V roce 1975 skončil ve funkci československého prezidenta Ludvík Svoboda. Dne 29. května ho nahradil Gustáv Husák, který už v šestnácti letech vstoupil do Svazu komunistické mládeže a významně se podílel na únorovém převratu v roce 1948, aby byl následně komunistickým režimem odsouzen a vězněn. I díky názorovým obratům po událostech v roce 1968 se ale vrátil na politický vrchol a přesně před padesáti lety se stal osmým československým prezidentem.
před 6 hhodinami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Armáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic, řekl Řehka na veletrhu IDET

Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...